poniedziałek, 26 marzec 2018 09:28

Szkolny Dzień Wiosny

21.03.2018.

Szkolny Dzień Wiosny zaczął się spotkaniem na przystanku PKS w Zawidowie .Kiedy wszyscy się zebrali pojechaliśmy do Obozu Jenieckiego Stalag VIII A.

Pierwszą atrakcją była gra w lesie w ''historyczne'' podchody które zakończyły się pobytem na cmentarzu na którym pochowanych zostało około 12 000 żołnierzy Armii Czerwonej.

Następnie udaliśmy się do budynku w którym odbyła się druga część naszych warsztatów prowadzonych przez panią Kingę Hermann-Wójcicką. Dowiedzieliśmy się iż Stalag VIII A został zbudowany przez polskich jeńców wojennych pod koniec grudnia 1939 roku, a następnie rozbudowany jesienią 1940 roku. Na podstawie rozporządzenia władz okręgu wojskowego z maja 1940 roku w obozie początkowo planowano umieścić od 10 do 15 tys. żołnierzy belgijskich.

Obóz zajmował obszar o powierzchni około 30 ha i liczył ponad 60 baraków. Był otoczony podwójnym drutem kolczastym oraz dziesięcioma wieżami strażniczymi. Składał się sprzed obozu (Vorlager) oraz obozu właściwego (Hauptlager). Jeńcy z państw alianckich zajmowali łącznie 18 baraków oraz mieli dostęp do wielu baraków funkcyjnych, które służyły celom administracyjnym oraz mieściły warsztaty rzemieślnicze. Południowa część obozu była odizolowana podwójnym drutem kolczastym. W znajdujących się tam 20 barakach od 1942 roku byli przetrzymywani jeńcy radzieccy. Po kapitulacji Włoch w 1943 roku dwa z baraków zajęli włoscy internowani wojskowi. Szacuje się, że w latach 1939 – 1945 przez Stalag przeszło do 120 tys. jeńców różnych narodowości. Liczba osadzonych zmieniała się w kolejnych miesiącach i w trakcie wojny stale wzrastała. We wrześniu 1944 roku w obozie było zarejestrowanych 44,7 tys. jeńców. Po warsztatach zaproszono nas na ciepłe i zimne napoje i słodki poczęstunek. O 11;30 wyjechaliśmy do Centrum Turystyki w Radomierzycach, tam zjedliśmy pyszną kiełbaskę z ogniska i bawiliśmy się świetnie był to niezapomniany Dzień Wiosny. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za sponsoring i pomoc w przygotowaniach, prowadzącym zajęcia na Stalagu za ciekawą lekcje historii w terenie, udostępnienie miejsca z ogniskiem w Centrum Turystyki w Radomierzycach i oczywiście naszym nauczycielom, którzy z nami byli, Pani Joannie Pałasz za pomysł i organizację tego dnia.

Uczniowie SP;-)