środa, 23 luty 2022 11:07

Dzień Języka Ojczystego w klasach młodszych

„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie,

wyraźnie oraz dokładnie,

bo kto nie ćwiczy często języka,

ten się w mówieniu potem potyka”.

W obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego włączyli się także uczniowie klasy 1-3 naszej szkoły. W poniedziałek 21 lutego wzięli oni udział w Konkursie Ortograficznym.

Zaś we wtorek uczestniczyli w lekcji otwartej z edukacji polonistycznej, w czasie której Pan Dyrektor Krzysztof Mach wręczył nagrody książkowe zwycięzcą konkursu.

Spośród klas 1:

I miejsce - Milena Szwala - klasa 1 B II miejsce – Tomasz Bogdanowicz - klasa 1 B III miejsce – Maciej Ślimak – klasa 1 B

Spośród klas 2: I miejsce - Michał Broda- klasa 2A II miejsce – Zosia Wieczorek - klasa 2A oraz Maja Tyszecka - klasa 2B

Spośród klas 3: I miejsce - Patrycja Juziuk – klasa 3A II miejsce - Karolina Tyszecka – klasa 3A III miejsce – Kornel Krupa – klasa 3B

Pani Agnieszka Śniegula starała się przekazać dzieciom wiedzę, na temat tego, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacać swoje słownictwo.

Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną : „Ja mówię po polsku. A jaka jest Twoja supermoc?”. Wspólnie dyskutowaliśmy o tym jakie formy może przybierać język, wyjaśnialiśmy znaczenie związków frazeologicznych typu: „mam cię na oku”, „oczko w głowie” czy „rzucać okiem”.

Na chwilę też przenieśliśmy się na Uniwersytet Wrocławski, na wykład prof. dr hab. Jana Miodka, z którego to dowiedzieliśmy się, że jesteśmy boomerami – czyli wplatamy w piękną, poprawną polszczyznę wyrazy ze slangu młodzieżowego, jak np. cool, zaspoilerować, hashtag, fejk czy hejt.

Obejrzeliśmy także dreszczowiec o znakach diakrytycznych.

Dzieci poprzez wspólną zabawę dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących języka ojczystego.

Ps. Na prośbę uczniów dołączam link do wspomnianego dreszczowca: https://www.youtube.com/watch?v=OaHIydjxbLY&t=4s

Opracowanie: Agnieszka Śniegula