Monika

Monika

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
wtorek, 06 luty 2024 12:35

Mała Książka. Wielki Człowiek

Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w kampanii społecznej "Mała książka – wielki człowiek", zainicjowanej przez Instytut Książki. Akcja ta jest dedykowana naszym najmłodszym uczniom, dzieciom z klas pierwszych, które stawiają swoje pierwsze kroki w nauce czytania i odkrywają magię książek. Dnia 9 stycznia 2024r. uczniowie klas pierwszych zapoznali się z ideą przyświecającą projektowi oraz otrzymali wyprawki czytelnicze.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
środa, 03 styczeń 2024 07:24

Laureaci konkursów

W ramach promocji czytelnictwa w naszej szkole w listopadzie odbyły się konkursy: literacki dla klas IV- VIII pod hasłem „Bohaterowie lektur szkolnych” oraz plastyczny- „Postać z mojej ulubionej bajki” przeznaczony dla dzieci z klas I- III  . Konkursy były miedzy innymi elementem obchodów Dnia Postaci z Bajek, w którym uczestniczyły również dzieci z Przedszkola Publicznego w Zawidowie.

Dnia 14 grudnia wręczyliśmy nagrody wszystkim laureatom. Komisja konkursowa pod przewodnictwem pani dyrektor Joanny Łuczko przyznała nagrody następującym uczniom:

Konkurs plastyczny:

I miejsce Oliwia Rokicka
II miejsce Liliana Paustian
III miejsce Lena Michalkiewicz i Hanna Rutowicz
wyróżnienia: Alicja Jankowska, Joanna Sidwa, Gabriel Kazimierczak oraz Maja Legeżyńska,

w konkursie literackim wyróżniono następujących uczniów:

Maria Szewczyk, Emilia Kozarek, Alicja Zadka, Maja Tyszecka, Karol Mielcarek, Alan Wolan, Michał Broda, Ignacy Wasielewski.
Wszystkim laureatom gratulujemy!

Nagrody zostały sfinansowane ze środków pozyskanych przez naszą placówkę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

wtorek, 31 październik 2023 12:07

Regionalny Przegląd Twórczy

Dnia 28 października 2023r. w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy "Widoki Wrocławia" zorganizowanej z okazji 25-lecia Województwa Dolnośląskiego. Mamy przyjemność poinformować, że na wystawie znalazły się prace naszych uczniów, którzy większość z nich wykonali w szkole, pod czujnym okiem pani Moniki Kapszewicz. Swoje dzieła zaprezentowali we Wrocławiu: Wiktoria Zaremba, Izabela Reszka, Seweryn Michalak oraz Maja i Ola Wilczek. Wystawę można zwiedzać do 10 listopada. Zapraszamy i gratulujemy.

poniedziałek, 02 październik 2023 08:47

Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to inicjatywa, która powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Z tej okazji w naszej szkole, co roku odbywa się akcja czytelnicza, w której dorośli czytają dzieciom. Tym razem łączyliśmy Dzień Głośnego Czytania ze Szkolnym Dniem Chłopaka i dlatego do czytania zaprosiliśmy panów związanych z naszym miastem . Dziękujemy za wizytę burmistrzowi Robertowi Łężnemu, dyrektorowi Ośrodka Kultury Konradowi Tkaczykowi, prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej Sebastianowi Stefańskiemu, Mariuszowi Palce- nauczycielowi SP Zawidów, Damianowi Stecykowi z Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” oraz reprezentantowi naszych dzielnych policjantów- sierżantowi sztabowemu Adrianowi Ufierowi.

Tegoroczna akcja miała na celu przybliżyć dzieciom lektury szkolne, z którymi chcemy być „za pan brat”. Czytaliśmy fragmenty książek: „Kapelusz pani wrony” Danuty Parlak, „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego oraz „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego.

Wspólne czytanie to wspólnie spędzony czas, a rozmowa o książce jednoczy pokolenia.

Dorośli powinni czytać głośno dzieciom przez 20 minut dziennie, nawet wtedy, gdy dzieci same potrafią już czytać. Czytanie otwiera dostęp do wiedzy i myśli, ułatwia uczenie się, rozwija. Nastolatki razem ze swoimi rodzicami także mogą uczestniczyć w głośnym czytaniu. Wspólnie spędzony czas to bezcenna nauka.

Wszystkie utwory literackie zaprezentowane w czasie akcji można znaleźć w Bibliotece Szkolnej. 

W czasie wydarzenia rozmawialiśmy o zaletach czytania, następnie uczniowie z zapartym tchem słuchali fragmentów wybranych książek. Pod koniec zajęć wszyscy tworzyli prace plastyczne związane z wybraną lekturą.

Nad całym przedsięwzięciem czuwała pani Monika Kapszewicz. Pani Agnieszce Roczon oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję dziękujemy za piękne zdjęcia.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do czytania!

 

środa, 13 wrzesień 2023 11:52

Narodowe Czytanie

Dnia 11 września 2023r. o godzinie 09:00 przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W tym roku czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Fragment książki zaprezentowała uczniom pani Teresa Paprocka.  „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Jest to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku. Tło historyczne przedstawił pan Mariusz Palka.

Pani dyrektor Joanna Łuczko przeczytała list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który jest patronem wydarzenia. Bardzo się cieszymy, że naszej uroczystości wziął udział Burmistrz Miasta pan Robert Łężny.

Dziękujemy pani wicedyrektor Joannie Pałasz za oprawę muzyczną, pani Janinie Kwolek za dekoracje, pani Kindze Rakuckiej za piękne kotyliony, pani Arlecie Sobczuk za pomoc techniczną. Całe wydarzenie koordynowała Pani Monika Kapszewicz.

środa, 14 czerwiec 2023 09:29

Ogólnopolski konkurs "Misja Kieszonkowe".

W ramach programu „Misja Kieszonkowe” w klasach 1A, 2A, 5A i 6A podjęliśmy działania związane z finansami. Uczniowie poszerzali swoja wiedzę ekonomiczną,  rozmawialiśmy o oszczędzaniu. Dzieci stawiały pierwsze kroki w stronę finansowej samodzielności, zastanawiały się jak gospodarować pieniędzmi.

Uczniowie zwiedzili lokalne instytucje finansowe: filię Santander Bank S.A. oraz PKO Banku Polskiego oraz siedzibę Poczty Polskiej w Zawidowie. Pracownikom tych instytucji bardzo dziękujemy za gościnność, cierpliwość i profesjonalizm.

Uczniowie w ramach zajęć wykonywali plakaty, prace graficzne, lapbooki, które zostały zaprezentowane na forum szkoły.

Celem podjętych działań było zapoznanie uczniów z informacjami na temat: systemu płatności, wartości pieniądza, regułach rządzących rynkiem, oszczędzania.

Działania uczniów za zgoda rodziców można było zgłosić do konkursu „Misja Kieszonkowe” organizowanego przez PNB Paribas i jest nam bardzo miło poinformować, że w ogólnopolskim konkursie „Misja Kieszonkowe” klasa 5A pod kierunkiem pani Moniki Kapszewicz zdobyła nagrodę drugiego stopnia w kategorii klas IV- VI.

Gratulujemy!

https://www.bnpparibas.pl/misjasamodzielnosc/strefa-nauczyciela/konkurs/

wtorek, 13 czerwiec 2023 08:32

Jak nie czytam, jak czytam!

Dnia 7 czerwca 2032 roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. W wydarzeniu uczestniczyły 264 osoby. O godzinie 10:00 spotkaliśmy się na wspólnym czytaniu w naszej szkolnej hali sportowej. Następnie uczniowie wysłuchali wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Potwór”, w interpretacji  nauczycieli ukrytych za sceną, zadaniem dzieci było odgadnięcie nazwisk osób czytających. Dodatkową atrakcją było przedstawienie „Rzepka” przygotowanie i zaprezentowane również przez nauczycieli z naszej szkoły. Dzieci odgadywały następnie, kto odgrywał poszczególne role. Bawiliśmy się świetnie, występom towarzyszyły radość i ogromne emocje. Na zakończenie pan burmistrz Robert Łężny, który towarzyszył nam we wspólnym czytaniu, wręczył nagrody w konkursie na najciekawsze zdjęcie klasowe z książkami. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 4b, drugie- klasa 5b, a trzecie- klasa 3b.

Wszystkim uczestnikom imprezy dziękujemy za udział, a nauczycielom za zaangażowanie!

poniedziałek, 15 maj 2023 11:13

SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

Z uwagi na fakt, iż w naszej szkole gra w szachy staje się coraz bardziej popularna, po raz pierwszy w historii szkoły, w bibliotece szkolnej, odbył się Szkolny Turniej Szachowy. Do rozgrywek zakwalifikowało się prawie trzydzieścioro uczniów z klas I- VIII.Niezwykle cieszy, że swoich sił próbowali również uczniowie, którzy jeszcze we wrześniu nie potrafili grać w tę szlachetną grę, ale dzięki zajęciom szachowym oraz własnej ciężkiej pracy prawie wszyscy znaleźli się w dziesiątce najlepszych zawodników. Rozgrywki trwały cały kwiecień, uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych : klasy I- III oraz klasy IV- VIII. Turniej miał charakter otwarty. Po emocjonujących rozgrywkach (partie odbywały się z limitem czasowym) wyłoniono finalistów:

KLASY I- III SP

I miejsce

ADAM PAUSTIAN

II miejsce

IGNACY WASIELEWSKI

III miejsce

MICHAŁ BRODA

IV miejsce

NELA WOCHNA

V miejsce

FRANEK MARKIEWICZ

KLASY IV- VIII

I miejsce

DAWID JASIAK

II miejsce

WIKTOR ADAMCZYK

III miejsce

FRANCISZEK KOZAREK

IV miejsce

OSKAR KUROWSKI

V miejsce

REMIGIUSZ PRZEKOP

Gratulujemy!

poniedziałek, 03 kwiecień 2023 10:39

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Nasza szkoła zakwalifikowała się do otrzymania wsparcia w ramach Priorytetu 3. "Narodowego programu rozwoju czytelnictwa 2.0" w roku 2023. Kwota wparcia finansowego ze środków budżetu państwa wynosi 12 000 zł. Większa część środków zostanie przeznaczona na wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej, pozostałe zostaną wydane na elementy wyposażenia placówki oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Przy realizacji działań czytelniczych niezwykle ważne jest współdziałanie w środowisku lokalnym.Liczymy na owocną współpracę z jednostkami lokalnymi, Ośrodkiem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną oraz Przedszkolem Publicznym w Zawidowie. Planujemy uczestnictwo, współorganizowanie lub organizowanie wydarzeń kulturalnych popularyzujących czytelnictwo, m.in. Dnia Głośnego Czytania, Narodowego Czytania, akcji "Czytam Sobie i czytam Tobie", warsztatów i spotkań z twórcami literatury dla dzieci i młodzieży. Wszystkie nasze działania maja na celu wsparcie wszechstronnego rozwoju dzieci- młodych obywateli.

piątek, 31 marzec 2023 10:06

Akcja "Kwitnąca szkoła"

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie "Kwitnąca szkoła" organizowanym przez Fundację State of Poland. W marcu otrzymamy osiem sadzonek jabłoni ozdobnych. Drzewka mają swoich patronów, których wybrali rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy naszego miasta. Wszystkie drzewka zostały już posadzone. W akcję wsparli: Burmistrz naszego miasta pan Robert Łężny, Dyrektor szkoły Pan Krzysztof Mach. Uczniowie klasy II A wraz z wychowawczynią Panią Wiolettą Zgadzaj z ogromnym zaangażowaniem sadzili drzewka w wyznaczonych miejscach. Nad prawidłowym wykonaniem tej odpowiedzialnej misji czuwał Pan Zbyszek- nasz konserwator. 

Klasa II A nieprzypadkowo wzięła udział w tym wydarzeniu, jest to klasa o najwyższym czytelnictwie w naszej szkole, a koordynatorem "Kwitnącej szkoły" jest pani Monika Kapszewicz- nauczycielka i bibliotekarka, której krzewienie kultury czytelniczej jest bardzo bliskie.

Cieszymy się, że udało się posadzić nasze jabłonki "z duszą", a nie było łatwo, w pierwszym terminie zaskoczył nas powrót zimy.

Dodatkowo uczniowie stworzyli piękne prace plastyczne, które postanowiliśmy nagrodzić. Nagrody otrzymaliśmy od Urzędu Miasta w Zawidowe. Komisja konkursowa pod przewodnictwem dyrektora szkoły pana Krzysztofa Macha wyłoniła następujących finalistów:

I miejsce- Lena Michalkiewicz

II miejsce- Alicja Gurdak

III miejsce- Joanna Sidwa

wyróżnienia: Hanna Rutowicz oraz Nina Mielnik

Gratulujemy!

Fot. A. Roczon UM Zawidów, Monika Kapszewicz

Strona 1 z 10