PROJEKT POLSKO- NIEMIECKI „NA SZLAKU DOLNOŚLĄSKICH ATRAKCJI”

25- 27 kwietnia 2018 roku

Uczniowie  szkół partnerskich z Zawidowa, Bernstadt, Goerlitz i Chełmska Śląskiego po raz kolejny uczestniczyli we wspólnym integracyjnym wyjeździe . Co roku wyjazd organizowany jest przez jedną z partnerskich szkół, tym razem to nasza szkoła wraz z Urzędem Miasta w Zawidowie podjęli się tego odpowiedzialnego zadania. Harmonogram wyjazdu obejmował aktywną rekreację w Aquaparku „Orka” w Bolesławcu, zwiedzanie Zamku Czocha  i Zamku Kliczków, warsztaty ceramiczne w Bolesławcu oraz  zwiedzanie  Zakładu  Produkcji Szklanych Ozdób Choinkowych w Złotoryi . Ponadto spotkanie obfitowało w szereg zajęć mających na celu integrację młodzieży z Polski i Niemiec , zorganizowanych przez panie: Oliwię Liro i Monikę Kapszewicz.   Uczniowie, podzieleni na cztery międzynarodowe grupy, rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach, doskonalili swoje umiejętności językowe oraz  uczyli się pracy w grupie.   

PROJEKT EDUKACYJNY 2016/2017

"NOWE HORYZONTY- FILM NARZĘDZIEM EDUKACJI"- DRUGA EDYCJA

CAM01211

W ramach programu "NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ" organizowanego przez STOWARZYSZENIE NOWE HORYZONTY uczniowie naszego Gimnazjum rozpoczęli drugi rok realizacji projektu edukacyjnego "NOWE HORYZONTY- FILM NARZĘDZIEM EDUKACJI".

Nowy obraz6
Opiekunkami projektu są p. Joanna Gołębiowska i p. Monika Kapszewicz. W tej ciekawiej inicjatywie uczestniczy 30 gimnazjalistów z naszej szkoły.

Nowy obraz18.BMP

Od października do stycznia obejrzeliśmy cztery filmy: "Lek na całe zło", "Operacja hip-hop", "Twardziele" oraz "Nowy".

CAM01208

CAM01204

Raz w miesiącu spotykaliśmy się w bibliotece szkolnej na zajęciach Klubu Filmowego i omawialiśmy treść, przekaz, walory artystyczne obejrzanych dzieł.

CAM01214

PROJEKT POLSKO NIEMIECKI „PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC/ FREUNDSCHAFT OHNE GRENZEN”

CAM00918

Uczestnikami spotkania w Chełmsku Śląskim w dniach 25.04- 28.04.2016r. byli uczniowie szkół partnerskich z Görlitz, Bernstadt, Zawidowa i Chełmska Śląskiego.

Wszystkie szkoły są placówkami, które znajdują się w strefie przygranicznej i od wielu lat prowadzą aktywną współpracę partnerską.

CAM00912

CAM00932

Celem spotkań młodzieży polskiej i niemieckiej jest integracja, młodzież ma szansę doświadczyć życia codziennego w kraju sąsiada, poznać kulturę i sztukę regionu. Uczniowie mają możliwość w sposób praktyczny sprawdzić swoje kompetencje językowe.

CAM00880

CAM00894

CAM00925

W tym roku wspólnie zwiedziliśmy ProjektArado - zaginione laboratorium Hitlera oraz Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Zamek Książ, Palmiarnię i Starą Kopalnię w Wałbrzychu oraz Izbę Tkacką i Wiejski dom Kultury w Chełmsku Śląskim.

CAM01005

CAM01013

Wieczorami spotykaliśmy się na warsztatach integracyjnych oraz dyskotekach we wspólnym polsko- niemieckim gronie.

CAM00989

CAM00940

PROJEKT EDUKACYJNY

"NOWE HORYZONTY- FILM NARZĘDZIEM EDUKACJI".

W ramach programu "NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ" organizowanego przez STOWARZYSZENIE NOWE HORYZONTY uczniowie naszego Gimnazjum rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego "NOWE HORYZONTY- FILM NARZĘDZIEM EDUKACJI".
Opiekunkami projektu są p. Joanna Gołębiowska i p. Monika Kapszewicz. W tej ciekawiej inicjatywie uczestniczy 26 gimnazjalistów z naszej szkoły.

CAM00469

Dnia 16 października 2015 r. obejrzeliśmy w Zgorzelcu w kinie PozaNova pierwszy film projektu pt. "Boy", którego rezyserem jest Taika Waititi z Nowej Zelandii.

W dniu 19 października o godz. 17.00 w Bibliotece Szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego pod hasłem "o dorastaniu, marzeniach, rozczarowaniach Boya- chłopca, który chciał być jak Michael Jackson."

CAM00472

Dnia 26 października 2015r. w bibliotece szkolnej odbyły się kolejne zajęcia w ramach edukacji filmowej. Temat spotkania brzmiał: "Homogeniczna papka, czyli kultura masowa". Celem zajęć było uświadomienie uczniom, czym jest kultura masowa, jak odróżnić ją od kultury ludowej czy wysokiej. Uczniowie, po zapoznaniu się z charakterystyką kultury masowej na podstawie różnych tekstów, wypełniali karty pracy, udzielali odpowiedzi na pytania. Dzięki tym zajęciom uczniowie potrafią podać wady kultury masowej, charakteryzować poziom odbioru kultury oraz wymieniać cechy różnych kultur. Warto podkreślić, że w czasie zajęć uczniowie byli bardzo kreatywni, chętnie wypowiadali się, dzielili swoimi spostrzeżeniami, dzięki czemu czas mijał nam bardzo przyjemnie.
DSC 0051

Kolejny film obejrzeliśmy 2 listopada, był to "Podkręć jak Beckham" w reżyserii Gurinder Chadha.

CAM00508CAM00512

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego 9 listopada o godz. 16:30 w Bibliotece Szkolnej dyskutowaliśmy na temat wielokulturowości we współczesnej Europie.

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego w dniu 16 listopada zajmowaliśmy się różnicami kulturowymi.

CAM00563

1 grudnia wybraliśmy się do Zgorzelca na film We Are the Best! w reżyserii Lukasa Moodyssona. Po filmie odbyła się dyskusja na temat buntu nastolatków.
CAM00611

Na spotkaniu Klubu Filmowego w dniu 7 grudnia rozmawialiśmy o subkulturach młodzieżowych.
CAM00614

CAM00615

Kolejny film obejrzeliśmy 7 stycznia 2016r., był to obraz hiszpańskiego reżysera Antonio Mercero pt."Czwarte piętro".
Następnie w 11 i 18 stycznia w Bibliotece Szkolnej odbyły się spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego gdzie analizowaliśmy problem życia z poważną chorobą poprzez pryzmat doświadczeń młodych bohaterów filmu, ich determinacji w walce o życie.

CAM00693

CAM00695

Po feriach dnia 17 lutego odwiedziliśmy ponownie kino PozaNowa i obejrzeliśmy film "Corpse Bride" Tima Burtona. Nastepnie spodkaliśmy się w Bibliotece szkolnej na dwóch spotkaniach (22 i 29 lutego), w czasie których podjęliśmy się omówienia tematki tej animacji, charakteryzowaliśmy bohaterów, nawiązywaliśmy do treści ballady Adama Mickiewicza "To lubię".
Kolejny seans filmowy- 4 marca 2016r. Tym razem obejrzeliśmy dwa filmy: dokument "Wszystko może się przytrafić" i animację "Drzazga". Na spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Filmowego rozmawialiśmy o gatunkach filmowych i trudnej sztuce wywiadu.

Dnia 5 kwitnia obejrzeliśmy niemiecki film pt. Księżycowe dzieci", następnie na naszych klubowych spotkaniach wykonaliśmy plakaty "Moja planeta" oraz tworzyliśmy fikcyjne listy Paula do jrgo siostry Lisy.

Na dodatkowym seansie, który odbył się 17 maja mieliśmy okazję zobaczyć obraz "Pociąg życia" reżysera Radu Mihaileanu.

PROJEKT POLSKO- NIEMIECKI

04-07 MAJA 2015r.

w dniach 04- 07 maja 2015 r. odbyło się czterodniowe wyjazdowe spotkanie grup uczniów ze szkół w Zawidowie, Chełmsku, Görlitz i Bernstadt auf dem Eigen. Harmonogram wyjazdu obejmował aktywną rekreację, konkursy w ramach rozgrywek zespołowych, zmagania sportowe, a także wyprawy do miejsc atrakcyjnych turystycznie. Organizatorem wyjazdu była szkoła z Bernstadt.

Wszyscy uczestnicy projektu spotkali się 4 maja w Bernstadt, gdzie o godz. 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie projektu.

Po otwarciu imprezy uczniowie wraz z opiekunami zostali przewiezieni do Jonsdorf do schroniska Dreilandereck, gdzie w ciągu czterech dni w miłej atmosferze realizowali założenia projektu.

Celem projektu była intensyfikacja współpracy młodzieży szkół z Zawidowa, Chełmska, Görlitz oraz Bernstadt auf dem Eigen przez organizację wspólnych zajęć tematycznych z uwzględnieniem specyfiki szkolenia po polskiej i niemieckiej stronie granicy. Celem projektu było także umocnienie współpracy międzynarodowej pomiędzy szkołami ze wszystkich miast partnerskich. W czasie wspólnego pobytu realizowane były zabawy sportowe, wycieczki i animacje językowe, których głównym celem była integracja i rozwijanie umiejętności językowych młodzieży.

PROJEKT "BEZPIECZNY GIMNAZJALISTA"

bezpieczny gimnazjalista.pdf

W ramach projektu „Bezpieczny Gimnazjalista” przeprowadziliśmy test na temat wiedzy o bezpieczeństwie. Test został przeprowadzony wśród 99 gimnazjalistów i 70 rodziców. Wyniki zostały przedstawione z podziałem na poszczególne klasy.
Dla usystematyzowania wiedzy podajemy poprawne odpowiedzi do testu:

Test wiedzy o bezpieczeństwie. W niektórych pytaniach można udzielić więcej niż jednej odpowiedzi.

1. Resuscytacja u osoby dorosłej jest przeprowadzana w następujący sposób: e) 30 ucisków/ 2 wdechy

2. Podaj numery alarmowe do odpowiednich służb ratowniczych:
Pogotowie ratunkowe 999
Policja 997
Straż Pożarna 998
Telefon alarmowy z tel. Komórkowego 112

3. W czasie udzielania pierwszej pomocy tętno sprawdza się: b) po jednej stronie szyi, trzema środkowymi palcami

4. Przy złamaniach: b) unieruchamia się dwa sąsiadujące stawy

5. Reanimacja jest to: a) przywrócenie krążenia i oddychania oraz powrót świadomości (przytomności)

6. Której czynności nie należy wykonywać podczas udzielania pomocy tonącemu:b) usunąć wodę z płuc ofiary

7. Jeśli w ranie widoczne jest ciało obce, np. nóż, pręt to: c) nie wolno go wyjmować

8. Jeżeli mamy do czynienia z osobą, która ma drgawki z powodu padaczki należy: a) zabezpieczyć ją przed wystąpieniem urazów; b) przytrzymywać lekko głowę

Podsumowując można stwierdzić, że nasza jak i rodziców wiedza jest często niewystarczająca do udzielania właściwej pomocy osobie poszkodowanej.
Warto więc poszerzać informacje w tej dziedzinie. Nigdy bowiem nie wiadomo w jakiej sytuacji będziemy czy osoby udzielającej pomocy czy jej potrzebującej.