czwartek, 12 styczeń 2023 13:59

Światowy Dzień Braille’a

Światowy Dzień Braille’a - 4.stycznia Tego dnia pragnęliśmy uświadomić dzieci, że czytanie jest przywilejem i że są osoby, które posługują się innym systemem znaków niż znany nam alfabet. Jest on spotykany przez każdego z nas mimo że nie zawsze jesteśmy tego świadomi np. na przyciskach w windzie i bankomatach, na opakowaniach leków. W szkole odbył się mały konkurs, a zadaniem uczniów było odkodowanie sentencji zapisanej alfabetem Braille’a: „Najbardziej niewidomi są ci, którzy boją się patrzeć”. Był to zarówno sprawdzian z spostrzegawczości jak i ćwiczenie percepcji wzrokowej. Nie wszystkie dzieci wzięły udział w konkursie, ponieważ informacja o nim znajdowała się na ścianie obok pokoju nauczycielskiego. Tak więc Drodzy Uczniowie poświęcajcie odrobinę uwagi na to co się zmienia wokół was, na gazetki wywieszane na tablicach, na różnego rodzaju zbiórki i akcje. Tworzone są one dla Was, najczęściej dzięki pracy waszych koleżanek i kolegów, a więc warto się im przyjrzeć, przeczytać, podyskutować o ich treści. Jeśli macie własne pomysły podzielcie się nimi z nami abyśmy wspólnie mogli je zrealizować. Na koniec ciekawostka: alfabet Braille’a powstał prawie 200 lat temu i oparty jest na systemie sześciu punktów. Nazwa pochodzi od nazwiska jego twórcy, który już w wieku dwunastu lat stworzył pierwszy jego projekt. Ludwik Braille w wieku trzech lat stracił wzrok, co w późniejszych latach uniemożliwiało mu pisanie i czytanie, mimo to wyróżniał się, spośród swoich sprawnych kolegów, nieprzeciętną umiejętnością zapamiętywania. Podczas tworzenia alfabetu wzorował się na systemie komunikacji żołnierzy, wykorzystywanym do przekazywania informacji w ciemności i całkowitej ciszy.