piątek, 28 kwiecień 2023 13:00

Święto Konstytucji 3 Maja 1791 roku

27 maja Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie zaprosiła naszych uczniów do udziału w konkursie on-line pt. „Wokół Konstytucji 3 Maja 1791 r." Nad przedsięwzięciem patronat honorowy objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak. Celem konkursu jest propagowanie historii, krzewienie postaw patriotycznych i obywatelskich. W grze za pomocą smartfonów, przy jednoczesnym obserwowaniu imprezy na stronie internetowej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, uczestniczyło jednocześnie 1891 uczniów z całej Polski. W nasze szkole wyzwanie to podjęło 15 uczniów z klas 4-8. W prawdzie nie na podium, jednak najlepsza w naszej szkole okazała się Amelia Kozikowska- gratulujemy wiedzy historycznej.

Tego dnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w apelu. Pan Mariusz Palka przypomniał historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 232 lata temu, 3 maja 1791 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, powszechnie znaną jako Konstytucja 3 maja. Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – nowoczesną ustawą zasadniczą normującą ustrój państwowy. Dzień 3 maja został ogłoszony świętem narodowym już dwa dni po jej uchwaleniu.