piątek, 04 grudzień 2020 11:09

MIKOŁAJKI

Mikołajki to wyczekiwane przez wszystkie dzieci święto. 6 grudnia pojawia się przedsmak świątecznej gorączki- pisanie listów do Mikołaja, oczekiwanie na prezenty....

Pewnie nie wszyscy wiedzą skąd wzięło się to święto...otóż święto

obchodzi się na cześć  św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych regionach, religiach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora.

Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci Świętego Mikołaja. Prawdziwy św. Mikołaj odziedziczył po rodzicach wielki majątek,

którym chętnie dzielił się z potrzebującymi i obdarowywał dzieci prezentami.  Obecnie Mikołajki to kontynuowanie tej tradycji, ale w nieco zmieniony sposób.

W nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj zostawia grzecznym dzieciom prezenty , a niegrzecznym rózgi.

Mikołajki już tuż tuż, dlatego też najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały  "Wesołe Mikołaje" z papierowych talerzyków, a przedstawiciele SU dekorację.

Wszystkim czytelnikom życzymy pięknych prezentów od Mikołaja :)