poniedziałek, 03 październik 2022 10:26

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE

Dnia 29 września 2022r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole odbyła się akcja promująca czytelnictwo. Wspólne czytanie to wspólnie spędzony czas, rozmowa o książce jednoczy pokolenia.

Dorośli powinni czytać głośno dzieciom przez 20 minut dziennie, nawet wtedy, gdy dzieci same potrafią już czytać. Czytanie otwiera dostęp do wiedzy i myśli, ułatwia uczenie się, rozwija. Nastolatki razem ze swoimi rodzicami także mogą uczestniczyć w głośnym czytaniu. Wspólnie spędzony czas to bezcenna nauka.

W czwartek o godzinie 09:00 we wszystkich klasach dorośli czytali uczniom.
W klasach 1-4 SP w roli lektorów wystąpili goście związani z naszym miastem:  Burmistrz Miasta pan Robert Łężny, Dyrektor Przedszkola Publicznego pani Wiesława Marszał, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego pan Krzysztof Mach,  Dyrektor Ośrodka Kultury pan Konrad Tkaczyk, Kierownik Posterunku Policji pan Artur Fudala, przedstawicielka szkolnej Rady Rodziców pani Monika Rokicka, pani Teresa Paprocka , nauczycielka przez wiele lat związana z naszą szkołą oraz pani Anna Nawrocka- poetka znana w naszym regionie i kraju. W klasach starszych czytali nauczyciele z naszej szkoły.

W klasach 1-3 hasło przewodnie czytania brzmiało „Nasi bracia mniejsi” i zaprezentowane zostały fragmenty książek: „Dziadek i niedźwiadek”, „Sposób na Elfa”, „Cukierku, ty łobuzie”. W klasach 4-6 hasłem akcji były „Legendy z dalekiego lądu”. Zaprezentowany został fragment „Białego mustanga” autorstwa Sat- Okha. W klasach 7-8 hasłem akcji zostały „Ballady i romanse”, ponieważ rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego, a dzieło Mickiewicza było również bohaterem Narodowego Czytania.

Wszystkie utwory literackie zaprezentowane w czasie akcji można znaleźć w Bibliotece Szkolnej. 

W czasie wydarzenia rozmawialiśmy o zaletach czytania, następnie uczniowie z zapartym tchem słuchali fragmentów wybranych książek. Pod koniec zajęć wszyscy tworzyli prace plastyczne związane z wybraną lekturą.

Nad całym przedsięwzięciem czuwała pani Monika Kapszewicz. Pani Agnieszce Roczon oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję dziękujemy za piękne zdjęcia.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do czytania!

Czytany 112 razy