piątek, 21 kwiecień 2023 09:58

CHRZEST POLSKI

14 kwietnia obchodziliśmy Święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm RP 22 lutego 2019 r. Chrzest Polski nastąpił prawdopodobnie w 966 roku. Najpierw ochrzcił się władca Mieszko I, a następnie rozpoczął się proces chrystianizacji całej Polski. Przyjmuje się, że ten proces trwał do początku XIII wieku, a według niektórych źródeł nawet do XVII w. Na przełomie wieku X-XI rozpoczęto budowę kościelnej organizacji. Chrzest pierwszego z naszych władców nastąpił w Ostrowie Lednickim, Gnieźnie lub Poznaniu, ponieważ na terenach tych miast znaleziono baptysteria z II połowy X wieku (czyli budynki przeznaczone do obrzędu chrztu), co najprawdopodobniej świadczy o zaistniałej sytuacji.

Z tej okazji  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie pod hasłem: „CHRZEST POLSKI I JEGO NASTĘPSTWA”.

Do konkursu przystąpili reprezentanci klas IV- VIII. Dziękujemy ks. Bartoszowi Och oraz Panu Mariuszowi Palce za przygotowanie testów.

Zwycięzcami zostali:

I miejsce – Dawid Jasiak- klasa 7A oraz Martyna Wiszowska- klasa 5A

II miejsce – Kornelia Swacha – klasa 5B oraz Igor Hatłas – klasa 6A

III miejsce – Dominika Radzik – klasa 8A

Gratulujemy smile

 

Spróbujcie swoich sił w quizie dotyczącym chrztu Polski i księcia Mieszka I.

https://www.memorizer.pl/test/10510/chrzest-polski/   

 

Czytany 370 razy