poniedziałek, 02 październik 2023 08:47

Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to inicjatywa, która powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Z tej okazji w naszej szkole, co roku odbywa się akcja czytelnicza, w której dorośli czytają dzieciom. Tym razem łączyliśmy Dzień Głośnego Czytania ze Szkolnym Dniem Chłopaka i dlatego do czytania zaprosiliśmy panów związanych z naszym miastem . Dziękujemy za wizytę burmistrzowi Robertowi Łężnemu, dyrektorowi Ośrodka Kultury Konradowi Tkaczykowi, prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej Sebastianowi Stefańskiemu, Mariuszowi Palce- nauczycielowi SP Zawidów, Damianowi Stecykowi z Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” oraz reprezentantowi naszych dzielnych policjantów- sierżantowi sztabowemu Adrianowi Ufierowi.

Tegoroczna akcja miała na celu przybliżyć dzieciom lektury szkolne, z którymi chcemy być „za pan brat”. Czytaliśmy fragmenty książek: „Kapelusz pani wrony” Danuty Parlak, „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego oraz „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego.

Wspólne czytanie to wspólnie spędzony czas, a rozmowa o książce jednoczy pokolenia.

Dorośli powinni czytać głośno dzieciom przez 20 minut dziennie, nawet wtedy, gdy dzieci same potrafią już czytać. Czytanie otwiera dostęp do wiedzy i myśli, ułatwia uczenie się, rozwija. Nastolatki razem ze swoimi rodzicami także mogą uczestniczyć w głośnym czytaniu. Wspólnie spędzony czas to bezcenna nauka.

Wszystkie utwory literackie zaprezentowane w czasie akcji można znaleźć w Bibliotece Szkolnej. 

W czasie wydarzenia rozmawialiśmy o zaletach czytania, następnie uczniowie z zapartym tchem słuchali fragmentów wybranych książek. Pod koniec zajęć wszyscy tworzyli prace plastyczne związane z wybraną lekturą.

Nad całym przedsięwzięciem czuwała pani Monika Kapszewicz. Pani Agnieszce Roczon oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję dziękujemy za piękne zdjęcia.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do czytania!

 

Czytany 1234 razy