WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl

Lektury.gov.pl

ChmuraCzytania.pl

Polona.pl

AUDIOBOOKI

Polska-Poezja.pl

Audio-Bajki.pl

Polskie Radio Dzieciom

KREATYWNE CZWARTKI

W naszej szkolnej bibliotece Tłusty Czwartek zyskał nowy, twórczy wymiar dzięki zajęciom plastycznym w ramach "Kreatywnych czwartków w bibliotece". Dnia 8 lutego uczestnicy mieli okazję wykazać się kreatywnością, tworząc artystyczne wersje słodyczy, babeczek, a przede wszystkim pączków, które pięknie wyglądają i nie mają kalorii!
Nasze kreatywne spotkania odbywają się w czwartki o godzinie 14:00.
To wyjątkowa okazja, aby nauczyć się nowych technik plastycznych, rozwijać wyobraźnię i spędzić czas w inspirującym otoczeniu, otoczeni przez książki i sztukę. Nie przegapcie tej kreatywnej przygody!

WOLNE KSIĄŻKI

Dnia 14 lutego obchodzimy Walentynki, w naszej szkole połączyliśmy to święto z Dniem Przekazywania Książek. Celem akcji jest zapewnienie dostępu do książek dla jak największej liczby dzieci. Pomysł zrodził się z chęci zaktywizowania entuzjastów czytania. Opiera się na idei bookcrossingu. Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. W naszej szkole założyliśmy właśnie półkę z wolnymi książkami, znajduje się ona w holu głównym szkoły. Jeśli macie Państwo książki dla dzieci i młodzieży, które chcielibyście przekazać to prosimy o kontakt z biblioteką szkolną.

MAŁA KSIĄŻKA, WIELKI CZŁOWIEK

Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w kampanii społecznej "Mała książka – wielki człowiek", zainicjowanej przez Instytut Książki. Akcja ta jest dedykowana naszym najmłodszym uczniom, dzieciom z klas pierwszych, które stawiają swoje pierwsze kroki w nauce czytania i odkrywają magię książek. Dnia 9 stycznia 2024r. uczniowie klas pierwszych zapoznali się z ideą przyświecającą projektowi oraz otrzymali wyprawki czytelnicze.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KONKURSY CZYTELNICZE

W ramach promocji czytelnictwa w naszej szkole w listopadzie odbyły się konkursy: literacki dla klas IV- VIII pod hasłem „Bohaterowie lektur szkolnych” oraz plastyczny- „Postać z mojej ulubionej bajki” przeznaczony dla dzieci z klas I- III  . Konkursy były miedzy innymi elementem obchodów Dnia Postaci z Bajek, w którym uczestniczyły również dzieci z Przedszkola Publicznego w Zawidowie.

Dnia 14 grudnia wręczyliśmy nagrody wszystkim laureatom. Komisja konkursowa pod przewodnictwem pani dyrektor Joanny Łuczko przyznała nagrody następującym uczniom:

Konkurs plastyczny:

I miejsce Oliwia Rokicka
II miejsce Liliana Paustian
III miejsce Lena Michalkiewicz i Hanna Rutowicz
wyróżnienia: Alicja Jankowska, Joanna Sidwa, Gabriel Kazimierczak oraz Maja Legeżyńska,

w konkursie literackim wyróżniono następujących uczniów:

Maria Szewczyk, Emilia Kozarek, Alicja Zadka, Maja Tyszecka, Karol Mielcarek, Alan Wolan, Michał Broda, Ignacy Wasielewski.
Wszystkim laureatom gratulujemy!

Nagrody zostały sfinansowane ze środków pozyskanych przez naszą placówkę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Święto ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008 r. obchodzimy je przez cały październik. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych ma na celu zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W tym roku w naszej bibliotece szkolnej zorganizowane były w październiku akcje pod nazwą "Kreatywne wtorki w bibliotece". W każdy wtorek biblioteka zapraszała na kreatywne spędzanie czasu. Działaliśmy według następującego harmonogramu:

  • 03.10.2023r.- KSIĄŻKOWY ASYSTENT- Tworzymy zakładki do książek;
  • 10.10.2023r.- Z SZACHAMI W TLE- nie tylko gramy, ale tworzymy prace plastyczne i literackie szachach;
  • 17.10.2023r.- Z MAŁYCH ELEMENTÓW WIELKIE DZIEŁO- tworzymy obrazki z puzzli;
  • 24.10.2023r.- OBRAZKI SZYDEŁKIEM MALOWANE- szydełkowanie dla początkujących.

Bardzo cieszy zainteresowanie i aktywność uczniów na naszych zajęciach. Dzieci realizowały zadania na przerwach oraz przed i po lekcjach. Odkrywaliśmy nowe umiejetności i talenty. A przy okazji uczniowie zainteresowali sie nowościami książkowymi i wizyta w bibliotece kończyła się wypozyczeniem ciekawej lektury.Biblioteka to dobre miejsce dla każdego!

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to tytuł przyznawany osobom, które w czasie drugiej wojny światowej okazywały bezinteresowną pomoc Żydom. Jedną z tych osób był pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Zawidowie pan Michał Wasilenko (1915- 1993). W bibliotece szkolnej zbieramy dokumenty, zdjęcia dotyczące jego życia i postawy w czasie wojny. Otrzymaliśmy informacje z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem.

W ramach akcji wolontariackiej uczniowie klasy 6a odwiedzili grób pana Michała, dokonali drobnych prac porządkowych , zapalili znicze, uczcili pamięć człowieka o wielkim sercu.

Wykorzystano zdjecia z archiwum prywatnego pani J. Pałasz oraz strony Instytutu Yad Vashem.

Pomagamy z nakrętkami

W bibliotece szkolnej od lat prowadzone sa akcje charytatywne. Jedną z nich jest całoroczne zbieranie nakretek dla hospicjum. Dnia 16 października razem z klasą 3a zapełnialiśmy zakrętkami serduszko, które znajduje się na skwerku przy ulicy Zgorzeleckiej. Dziękujemy uczniom, rodzicom oraz pozostałym mieszkańcom naszej miejscowości za zaangażowanie w tę akcję!

„Z lekturami za pan brat”

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to inicjatywa, która powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Z tej okazji w naszej szkole, co roku odbywa się akcja czytelnicza, w której dorośli czytają dzieciom. Tym razem łączyliśmy Dzień Głośnego Czytania ze Szkolnym Dniem Chłopaka i dlatego do czytania zaprosiliśmy panów związanych z naszym miastem . Dziękujemy za wizytę burmistrzowi Robertowi Łężnemu, dyrektorowi Ośrodka Kultury Konradowi Tkaczykowi, prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej Sebastianowi Stefańskiemu, Mariuszowi Palce- nauczycielowi SP Zawidów, Damianowi Stecykowi z Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” oraz reprezentantowi naszych dzielnych policjantów- sierżantowi sztabowemu Adrianowi Ufierowi.

Tegoroczna akcja miała na celu przybliżyć dzieciom lektury szkolne, z którymi chcemy być „za pan brat”. Czytaliśmy fragmenty książek: „Kapelusz pani wrony” Danuty Parlak, „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego oraz „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego.

Wspólne czytanie to wspólnie spędzony czas, a rozmowa o książce jednoczy pokolenia.

Dorośli powinni czytać głośno dzieciom przez 20 minut dziennie, nawet wtedy, gdy dzieci same potrafią już czytać. Czytanie otwiera dostęp do wiedzy i myśli, ułatwia uczenie się, rozwija. Nastolatki razem ze swoimi rodzicami także mogą uczestniczyć w głośnym czytaniu. Wspólnie spędzony czas to bezcenna nauka.

Wszystkie utwory literackie zaprezentowane w czasie akcji można znaleźć w Bibliotece Szkolnej. 

W czasie wydarzenia rozmawialiśmy o zaletach czytania, następnie uczniowie z zapartym tchem słuchali fragmentów wybranych książek. Pod koniec zajęć wszyscy tworzyli prace plastyczne związane z wybraną lekturą.

Nad całym przedsięwzięciem czuwała pani Monika Kapszewicz. Pani Agnieszce Roczon oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję dziękujemy za piękne zdjęcia.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do czytania!

 

Lista Książkowych Przebojów

Lista marzeń czytelniczych już gotowa! Dzięki propozycjom uczniów, rodziców i nauczycieli powstała Lista Książkowych Przebojów. Które z tych książek są już w bibliotece, które pojawią się niebawem? Których książek nie będzie? Na te pytania odpowie pani bibliotekarka. Zapraszamy!

11 papierowych serc/ Kelsey Hartwell

Akademia dobra i zła (seria)/ Soman Chainani

Być jak kapibara/ Michela Fabbri

Cukierku, ty łobuzie (seria)/ Waldemar Cichoń

Didier Drogba. Legenda Chelsea Londyn/ John McShane

Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię/ Michael J. Benton

Drzewo życzeń/ Katherine Alice Applegate

Dziennik Cwaniaczka/ Jeff Kinney

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn/ Agnieszka Mielech

Enola Holmes (seria) / Nancy Springer

Era dinozaurów od narodzin do upadku/ Steve Brusatte

Fantastyczny świat Tomka Łebskiego/ Liz Pichon

Figgrotten/ April Stevens

Harry Potter (seria) / J.K. Rowling

Jadą Haliki przez Ameryki/ Mirosław Wlekły

Kacper z szuflady/ Grzegorz Kasdepke

Kawaii. Jak rysować naprawdę uroczo? / Nguyen Angela

Kazik Pegazik/ Philip Reeve

Klub Odkrywców Niedźwiedź polarny/ Bell Alex

Koniberki / Weronika Szelęgiewicz

Lato (seria)/ Jenny Han

Mariolka. Zwariowana powieść dla nastolatek/ Katarzyna Dembska

Mat i świat | Agnieszka Suchowierska

Mia i biały lew. Historia niezwykłej przyjaźni

Minecraft. Rocznik 2022/ Dan Whitehead

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek/ Justyna Bednarek

O kocie, który ratował książki /Sosuke Natsukawa

Pax / Sara Pennypacker 

Pomylony narzeczony - Marcin Szczygielski

Przygoda dzika Toniego Halika/ Mirosław Wlekły

Rodzina Monet. Skarb/ Weronika Marczak

Seria Charlie/ Sam Copeland

Seria o Sigge/ Lin Hallberg

Słoneczna stadnina/ Olivia Tuffin

Szkoła szpiegów(seria)/ Stuart Gibb

Świat Mundka / Katarzyna Wasilkowska

Tak miało być/ Julia Żugaj

Tylko bez całowania! Czyli jak radzić sobie z niektórymi emocjami/ Grzegorz Kasdepke

W dwa lata dookoła świata/ Dariusz i Dorota Grochal

Władca pierścieni/ J. R. R. Tolkien

Wojownicy(seria)/ Jaga Rydzewska

 Wszyscy jesteśmy geniuszami/ Andrew Maltés

Żółte kółka. Mam na imię Inna - Piotrowska Eliza

Narodowe Czytanie 2023

Dnia 11 września 2023r. o godzinie 09:00 przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W tym roku czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Fragment książki zaprezentowała uczniom pani Teresa Paprocka.  „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Jest to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku. Tło historyczne przedstawił pan Mariusz Palka.

Pani dyrektor Joanna Łuczko przeczytała list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który jest patronem wydarzenia. Bardzo się cieszymy, że naszej uroczystości wziął udział Burmistrz Miasta pan Robert Łężny.

Dziękujemy pani wicedyrektor Joannie Pałasz za oprawę muzyczną, pani Janinie Kwolek za dekoracje, pani Kindze Rakuckiej za piękne kotyliony, pani Arlecie Sobczuk za pomoc techniczną. Całe wydarzenie koordynowała Pani Monika Kapszewicz.

Witamy w roku szkolnym 2023/ 2024

Na naszych uczniów już czekają zestawy podręczników i ćwiczeń szkolnych. Ćwiczenia pozostaną do dyspozycji dzieci, natomiast podręczniki przed końcem roku szkolnego wrócą do biblioteki szkolnej. Wykaz podręczników oraz regulamin korzystania z wszystkich materiałów dydaktycznych znajdują się na naszej stronie internetowej.

Jak nie czytam, jak czytam!

Dnia 7 czerwca 2032 roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. W wydarzeniu uczestniczyły 264 osoby. O godzinie 10:00 spotkaliśmy się na wspólnym czytaniu w naszej szkolnej hali sportowej. Następnie uczniowie wysłuchali wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Potwór”, w interpretacji  nauczycieli ukrytych za sceną, zadaniem dzieci było odgadnięcie nazwisk osób czytających. Dodatkową atrakcją było przedstawienie „Rzepka” przygotowanie i zaprezentowane również przez nauczycieli z naszej szkoły. Dzieci odgadywały następnie, kto odgrywał poszczególne role. Bawiliśmy się świetnie, występom towarzyszyły radość i ogromne emocje. Na zakończenie pan burmistrz Robert Łężny, który towarzyszył nam we wspólnym czytaniu, wręczył nagrody w konkursie na najciekawsze zdjęcie klasowe z książkami. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 4b, drugie- klasa 5b, a trzecie- klasa 3b.

Wszystkim uczestnikom imprezy dziękujemy za udział, a nauczycielom za zaangażowanie!

SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

Z uwagi na fakt, iż w naszej szkole gra w szachy staje się coraz bardziej popularna, po raz pierwszy w historii szkoły, w bibliotece szkolnej, odbył się Szkolny Turniej Szachowy. Do rozgrywek zakwalifikowało się prawie trzydzieścioro uczniów z klas I- VIII.Niezwykle cieszy, że swoich sił próbowali również uczniowie, którzy jeszcze we wrześniu nie potrafili grać w tę szlachetną grę, ale dzięki zajęciom szachowym oraz własnej ciężkiej pracy prawie wszyscy znaleźli się w dziesiątce najlepszych zawodników. Rozgrywki trwały cały kwiecień, uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych : klasy I- III oraz klasy IV- VIII. Turniej miał charakter otwarty. Po emocjonujących rozgrywkach (partie odbywały się z limitem czasowym) wyłoniono finalistów:

KLASY I- III SP

I miejsce

ADAM PAUSTIAN

II miejsce

IGNACY WASIELEWSKI

III miejsce

MICHAŁ BRODA

IV miejsce

NELA WOCHNA

V miejsce

FRANEK MARKIEWICZ

KLASY IV- VIII

I miejsce

DAWID JASIAK

II miejsce

WIKTOR ADAMCZYK

III miejsce

FRANCISZEK KOZAREK

IV miejsce

OSKAR KUROWSKI

V miejsce

REMIGIUSZ PRZEKOP

Gratulujemy!

Biblioteka zmienia się dla Was

W bibliotece pojawiły się kolejne, po "Strefie ciszy z książką", elementy wystroju biblioteki, mające na celu zwiększenie wygody i komfortu użytkowników. Obok krzeseł pojawiły się niezwykle wygodne siedziska- pufy, które stworzyły kameralne kąciki do nauki i czytania. Biblioteka zyskała na funkcjonalności, stała się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dzieciom.

Serdecznie zapraszamy!

Fundusze z "Narodowego programu rozwoju czytelnictwa"

Nasza szkoła zakwalifikowała się do otrzymania wsparcia w ramach Priorytetu 3. "Narodowego programu rozwoju czytelnictwa 2.0" w roku 2023. Kwota wparcia finansowego ze środków budżetu państwa wynosi 12 000 zł. Większa część środków zostanie przeznaczona na wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej, pozostałe zostaną wydane na elementy wyposażenia placówki oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Przy realizacji działań czytelniczych niezwykle ważne jest współdziałanie w środowisku lokalnym.Liczymy na owocną współpracę z jednostkami lokalnymi, Ośrodkiem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną oraz Przedszkolem Publicznym w Zawidowie. Planujemy uczestnictwo, współorganizowanie lub organizowanie wydarzeń kulturalnych popularyzujących czytelnictwo, m.in. Dnia Głośnego Czytania, Narodowego Czytania, akcji "Czytam Sobie i czytam Tobie", warsztatów i spotkań z twórcami literatury dla dzieci i młodzieży. Wszystkie nasze działania maja na celu wsparcie wszechstronnego rozwoju dzieci- młodych obywateli.

STREFA CISZY Z KSIĄŻKĄ

                W naszej bibliotece powstało nowe miejsce dla czytelników- "STREFA CISZY Z KSIĄŻKĄ". Jest to kącik czytelniczy, w którym można w ciszy i wygodnie spędzić czas z ulubioną lekturą . Wygodne poduszki, siedziska, kocyk sprzyjają relaksowi, sprawiają, że czytanie staje się jeszcze bardziej przyjemne i komfortowe. Kącik służy także do prezentowania nowości wydawniczych i oczywiście cieszy się popularnością nie tylko u stałych bywalców biblioteki. Przy organizacji tego nowego miejsca, jak zawsze, mogliśmy liczyć na pomoc i wsparcie naszej Rady Rodziców- dziękujemy!

Zapraszamy do czytania!

WYKAZ LEKTUR
wraz z możliwym dostępem online

         Klasy I-III

  • Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);
    https://lektury.gov.pl/autor/hans-christian-andersen
  • Justyna Bednarek, niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);
  • Jan Brzechwa, Brzechwa Dzieciom;
    http://wierszykidladzieci.pl/wierszykibrzechwy.php
  • Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;
  • Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;
  • Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;
  • Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;
  • Maria Krüger, Karolcia;
  • Astrid Lindgren, Dzieci Z Bullerbyn;
  • Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;
    https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/hugh-lofting-doktor-dolittle-i-jego-zwierzeta/
  •  Joanna Papuzińska, Asiunia; 
    https://www.youtube.com/watch?v=0ZE2gnkkhB8
  • Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;
  • Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;
  • Janina Porazińska, Pamiętnik czarnego noska;
  • Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;
  • Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;
    http://wierszykidladzieci.pl/wierszetuwima.php
  • Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. polskie miasta w baśni i legendzie;
  • Danuta Wawiłow, najpiękniejsze wiersze;
  • Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;
  • Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek;
  • Dorota Gellner, Wścibscy;
  • Julita Grodek, Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie;
  • Tom Justyniarski, Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca;
  • Piotr Kordyasz, Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły (fragmenty);
  • Zofia Kossak-Szczucka, Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata;
  • Åsa Lind, Piaskowy wilk;
  • Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych.

      Klasy IV-VI

      Lektury obowiązkowe:

Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa
Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

      Klasy IV-VI

      Lektury uzupełniające :

      lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela.

       Klasy VII-VIII

      Lektury obowiązkowe:

      Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila
     Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta Oraz Fraszki Jana Sztaudyngera i Aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

      Lektury uzupełniające:

  • Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (Fragmenty);
  • Agatha Christie, Wybrana powieść kryminalna;
  • Arkady Fiedler, Dywizjon 303;
  • Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;
  • Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka;
  • Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy; 
    https://lektury.gov.pl/lektura/krzyzacy
  • Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i Pani Róża;
  • Melchior Wańkowicz, Monte Cassino (Fragmenty);
  • Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 Ix 1939–5 Iv 1945 (Fragmenty);
  • Lloyd Cassel Douglas, Wielki Rybak;
  • Zofia Kossak-Szczucka, Bursztyny (Wybrane Opowiadanie);
  • André Frossard, nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem Ii;
  • Bolesław Prus, Placówka;
    https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/prus-placowka/
  • Henryk Sienkiewicz, Sąd Ozyrysa;
    https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sienkiewicz-sad-ozyrysa/
  • Nicolas Sparks, Jesienna miłość.

      lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.

PATRONI ROKU 2023

Patroni wybrani przez Sejm:

  1. Aleksander Fredro (1793-1876) - 20 czerwca 230. rocznica urodzin
  2. Wojciech Korfanty (1873-1939) - 20 kwietnia 150. rocznica urodzin
  3. Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873) - 6 października 150. rocznica śmierci
  4. Aleksandra Piłsudska (1882-1963) - 31 marca 60. rocznica śmierci
  5. Maurycy Mochnacki (1803-1834) - 13 września 220. rocznica urodzin
  6. Jadwiga Zamoyska (1831-1923) - 4 listopada 100. rocznica śmierci
  7. Jerzy Nowosielski (1923-2011) - 7 stycznia 100. rocznica urodzin

Patroni wybrani przez Senat:

  1. Mikołaj Kopernik (1473-1543) - 19 lutego 550. rocznica urodzin
  2. Jan Matejko (1838-1893) - 1 listopada 130. rocznica śmierci
  3. Wisława Szymborska (1923-2012) - 2 lipca 100. rocznica urodzin
  4. Włodzimierz Przerwa-Tetmajer (1861-1923) - 26 grudnia 100. rocznica śmierci
  5. Rok Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego (19 kwietnia 80. rocznica wybuchu powstania w getcie) źródło: https://biblioteka.pl/artykul/Patroni-2023-roku-gotowe-materialy/12103

BIBLIOTECZNY TURNIEJ WARCABOWY

Finaliści edycji 2023

      Klasy I-III

      I miejsce Piotr Sarafin

      II miejsce Michał Broda

      III miejsce Adam Paustian

      

      Klasy IV- VIII

     I miejsce Franciszek Kozarek

     II miejsce Dawid Jasiak

     III miejsce Julia Furmaniak

           GRATULUJEMY!

Biblioteczny Turniej Warcabowy wystartował, bierze w nim udział ponad czterdziestu uczniów z naszej szkoły. W dniach 18- 19.01.2023 r. pierwszą rundę rozpoczęli juniorzy z klas 1-3 sp. W emocjonujących meczach rywalizowało 21 dzieci, do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Michał Broda, Ola Klimowicz, Franek Markiewicz, Tymon Paprocki, Adam Paustian, Hania Rutowicz, Piotr Sarafin, Maja Tyszecka, Nela Wochna, Alan Wolan. Gratulujemy.

W dniach 23.- 25.01.2023 r. rywalizowali ze sobą uczniowie starsi z klas 4- 8, rozgrywki były bardzo ekscytujące i już wiemy, że do kolejnego etapu dostali się: Ignacy Bilewski, Remigiusz Przekop, Błażej Kasiński, Julia Furmaniak, Nadia Głogowska, Wiktor Adamczyk, Dawid Jasiak, Franek Kozarek, Tyberiusz Pająk, Mariola Szczurek. Brawo uczniowie!

Akcja "Książka chroni"

Fundacja Powszechnego Czytania w ramach akcji "Książka chroni" przekazała bibliotece szkolnej dary książkowe w języku ukraińskim oraz w wersji dwujęzycznej (polsko- ukraińskiej). Wśród przekazanych pozycji znajduje się literatura dla dzieci polskich i ukraińskich autorów, lektury, książki wspierające naukę pisania. Otrzymaliśmy również karty informacyjne o zaletach czytania w języku ukraińskim, zakładki do książek. Jest to kolejny krok wspierający rozwijanie umiejętności czytelniczych, naukę języka polskiego oraz adaptację naszych ukraińskich uczniów. Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce. Współpracuje miedzy innymi z Biblioteką Narodową i Instytutem Książki. Patronuje takim akcjom jak:  #CzytanieRządzi!, Czytam sobie. Pierwsza klasa!, Noc Księgarń.

Bardzo dziękujemy! 

Przedszkolaki w bibliotece

W środę 24 listopada 2022 r. po raz kolejny w bibliotece szkolnej pojawili się bardzo mili goście z  Przedszkola Publicznego w Zawidowie. Dzieci wzięły udział w zajęciach promujących czytelnictwo i czytanie. Poznały zasady funkcjonowania biblioteki, przyjrzały się księgozbiorowi, zwróciły uwagę na nowości książkowe. Dużo rozmawialiśmy, dzieci były niezwykle aktywne. Okazało się, że świetnie znają alfabet, dlatego wspólnie stworzyliśmy „szalone” literki, z  których powstał napis „Przedszkolaki w bibliotece”. Efekty działań plastycznych dzieci prezentują się na wystawce w bibliotece. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie krótką wycieczkę po całej szkole. Bardzo dziękujemy za wizytę i pozdrawiamy.

„Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”

Nasi najmłodsi uczniowie otrzymali wyprawki czytelnicze z projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”. Jest to inicjatywa propagująca czytelnictwo, której organizatorem jest Instytut Książki. Kampania ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym samym jest bezpłatna zarówno dla szkół, jak i samych dzieci.

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Rozpoczęła się w  2017 r. W ramach akcji pilotażowej 100 tys. nowo narodzonych dzieci otrzymało wtedy Wyprawki Czytelnicze w 360 szpitalach w całej Polsce. Kolejnym etapem kampanii „Mała książka - wielki człowiek” był projekt skierowany do trzylatków, który rozpoczął się we wrześniu 2018 roku. W roku 2020 do projektu dołączyły  szkoły podstawowe w całej Polsce.

W dniach 15-16.11. 2022 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyły się uroczyste obchody piątej rocznicy kampanii. Program wydarzenia był bardzo bogaty. Zorganizowano konferencje metodyczne, wykłady, warsztaty, prezentacje badań dotyczących czytelnictwa, rozmowy z ekspertami z Belgii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii. W tym niezwykle ważnym wydarzeniu miała zaszczyt i przyjemność uczestniczyć nauczycielka i bibliotekarka z naszej szkoły pani Monika Kapszewicz.

Zapraszamy do przeczytania relacji z wydarzenia:

https://lustrobiblioteki.pl/2022/11/5-lat-sukcesow-kampanii-mala-ksiazka-wielki-czlowiek-swoj-udzial-zaznaczyli-tez-bibliotekarze/

NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Codzienne czytanie dziecku sprzyja budowie mocnej więzi W RODZINIE, a jest ona najważniejszym czynnikiem chroniącym i wspierającym wszechstronny rozwój dziecka. Dobra literatura dla dzieci wspiera je na każdym etapie rozwoju. Dlatego bardzo cieszą wszystkie nowe książki, które pojawiają się w bibliotece. Wśród nowości mamy również literaturę w języku ukraińskim. Zapraszam do czytania!

PIERWSZAKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dzieci i książki to bardzo dobre połączenie. Czytanie jest ważnym elementem edukacji, pomaga w rozwijaniu zainteresowań oraz kształtowaniu pozytywnych nawyków i wzorców. Wspólne czytanie w domu to wspieranie więzi rodzinnych.

Wsparciem w rozwijaniu kultury czytelniczej są biblioteki, a szczególną rolę odgrywają biblioteki szkolne, które często są pierwszymi bibliotekami, które młody czytelnik odwiedza.

Dnia 19 października na pierwszych zajęciach bibliotecznych pojawili się nasi najmłodsi uczniowie.  Zapoznali się z zasadami funkcjonowania placówki, poznali bibliotekę i jej zbiory. Dzieci pracowały pilnie przy rozwiązywaniu zadań z kart pracy, stworzyły obrazki przedstawiające „szalone” literki. Nasi najmłodsi uczniowie po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyli książeczki do czytania w domu. Mam nadzieję, że dzisiaj rozpoczęła się wspaniała podróż w świat fantazji i nauki, która nigdy się nie zakończy.

SZKOLNY DZIEŃ DYNI W BIBLIOTECE

Sezonowe imprezy powiązane ze zbieranymi akurat produktami, owocami czy warzywami to okazja do promocji zdrowej żywności
i lokalnych produktów.

W środę 05.10.2022 r. w naszej szkole królowała dynia. Z okazji Szkolnego Dnia Dyni można było zobaczyć przystrojone klasy i korytarze szkolne, ubranych na pomarańczowo uczniów oraz nauczycieli, skosztować dyniowych przysmaków.

 Ponadto zorganizowany został kiermasz ciast upieczonych przez rodziców, z którego dochód przeznaczony zostanie na wsparcie finansów Samorządu Uczniowskiego.

W bibliotece królowały książki z pomarańczowymi okładkami, można było pokolorować sobie dynię, na oknach pojawiły się pomarańczowe i dyniowe dekoracje.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 29 września 2022r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole odbyła się akcja promująca czytelnictwo. Wspólne czytanie to wspólnie spędzony czas, rozmowa o książce jednoczy pokolenia.

Dorośli powinni czytać głośno dzieciom przez 20 minut dziennie, nawet wtedy, gdy dzieci same potrafią już czytać. Czytanie otwiera dostęp do wiedzy i myśli, ułatwia uczenie się, rozwija. Nastolatki razem ze swoimi rodzicami także mogą uczestniczyć w głośnym czytaniu. Wspólnie spędzony czas to bezcenna nauka.

W czwartek o godzinie 09:00 we wszystkich klasach dorośli czytali uczniom.
W klasach 1-4 SP w roli lektorów wystąpili goście związani z naszym miastem:  Burmistrz Miasta pan Robert Łężny, Dyrektor Przedszkola Publicznego pani Wiesława Marszał, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego pan Krzysztof Mach,  Dyrektor Ośrodka Kultury pan Konrad Tkaczyk, Kierownik Posterunku Policji pan Artur Fudala, przedstawicielka szkolnej Rady Rodziców pani Monika Rokicka, pani Teresa Paprocka , nauczycielka przez wiele lat związana z naszą szkołą oraz pani Anna Nawrocka- poetka znana w naszym regionie i kraju. W klasach starszych czytali nauczyciele z naszej szkoły.

W klasach 1-3 hasło przewodnie czytania brzmiało „Nasi bracia mniejsi” i zaprezentowane zostały fragmenty książek: „Dziadek i niedźwiadek”, „Sposób na Elfa”, „Cukierku, ty łobuzie”. W klasach 4-6 hasłem akcji były „Legendy z dalekiego lądu”. Zaprezentowany został fragment „Białego mustanga” autorstwa Sat- Okha. W klasach 7-8 hasłem akcji zostały „Ballady i romanse”, ponieważ rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego, a dzieło Mickiewicza było również bohaterem Narodowego Czytania.

Wszystkie utwory literackie zaprezentowane w czasie akcji można znaleźć w Bibliotece Szkolnej. 

W czasie wydarzenia rozmawialiśmy o zaletach czytania, następnie uczniowie z zapartym tchem słuchali fragmentów wybranych książek. Pod koniec zajęć wszyscy tworzyli prace plastyczne związane z wybraną lekturą.

Nad całym przedsięwzięciem czuwała pani Monika Kapszewicz. Pani Agnieszce Roczon oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję dziękujemy za piękne zdjęcia.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do czytania!

NARODOWE CZYTANIE

W sobotę 3. września w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Zawidowie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad
i romansów” Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę wileńskiego wydania dzieła.

W Zawidowie wydarzenie po raz pierwszy zorganizowały dwie instytucje – Miejska Biblioteka Publiczna oraz Ośrodek Kultury
w Zawidowie. Narodowe Czytanie rozpoczęło się o godzinie 12.00. Na tym pięknym wydarzeniu nie zabrakło osób związanych z naszą szkołą. Pan dyrektor Krzysztof Mach zaprezentował utwór "Romantyczność", a pani Monika Kapszewicz "Rękawiczkę". Nad całością wydarzenia czuwał dyrektor Ośrodka kultury pan Konrad Tkaczyk.

Wśród szlachetnego grona czytających znaleźli się również: Burmistrz Miasta pan Robert Łężny, pani Agnieszka Roczon, pani Elżbieta Sontowska, pani Anna Nawrocka, pani Celina Leciejewska, pani Grażyna Prusińska, pan Michał Hasiuk.

Dziękujemy autorce zdjęć- pani A. Roczon za ich udostępnienie.

Więcej informacji: https://zawidow.eu/?p=15437

BIBLIOTECZNY TURNIEJ WARCABOWY

Po prawie dwóch latach przerwy związanej z pandemią Cvid- 19, na przełomie kwietnia i maja w bibliotece szkolnej odbył się Biblioteczny Turniej Warcabowy. W trwających ponad miesiąc rozgrywkach wzięło udział prawie czterdziestu uczniów z klas III- VII szkoły podstawowej. Sędziowaniem zajęli się uczniowie klas ósmych, w tej kwestii szczególne podziękowania należą się Sebastianowi Misiowi. Nad całością przedsięwzięcia czuwała pani Monika Kapszewicz. Rozgrywki odbywały się na długich przerwach w bibliotece szkolnej.

Po rozegraniu wielu ekscytujących partii do finału przeszła szóstka uczestników:  Julia Prokop, Julia Furmaniak, Mateusz Dubiel, Błażej Kasiński, Ignacy Bilewski oraz Oskar Kurowski. Ostatecznie na podium stanęli:

I miejsce- Oskar Kurowski

II miejsce- Ignacy Bilewski

III miejsce- Mateusz Dubiel

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 24 czerwca 2022 r.

Gratulujemy!!!

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW

W środę 27 kwietnia 2022 r. bibliotekę szkolną odwiedzili bardzo mili goście z  Przedszkola Publicznego w Zawidowie. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, na których poznały zasady funkcjonowania biblioteki. Rozmawialiśmy oczywiście o książkach, czytaniu, nauce i szkole. Nasi mili goście stworzyli również prace plastyczne, które prezentują się pięknie na wystawie w holu szkoły. Bardzo dziękujemy za wizytę i pozdrawiamy.

GRY PLANSZOWE W BIBLIOTECE

Współczesna szkoła coraz częściej sięga po nowatorskie sposoby pracy z uczniem. Jednym z nich jest metoda edutainment (edurozrywka), czyli połączenie edukacji z zabawą. Są to działania, których celem jest przede wszystkim nauka, zaś forma rozrywki  jest sposobem uatrakcyjnienia przekazu edukacyjnego. Dzieci bawią się i uczą jednocześnie. Nie odczuwają przymusu nauki, a rozwijają się społecznie oraz emocjonalnie. Do działań typu edutainment  zaliczamy gry planszowe, które przeżywają obecnie swój renesans. Są odskocznią od powszechnie używanej technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

Nasi uczniowie mogą na przerwach międzylekcyjnych korzystać z bogatej oferty gier planszowych znajdujących się w bibliotece szkolnej. Faworytami w rankingach są warcaby i Dobble, najwięcej emocji wzbudza Chińczyk, swoich zwolenników mają również szachy. Bardzo cieszy, że gry planszowe stały się atrakcyjną i popularną formą spędzania wolnego czasu.


Polecam artykuł o wpływie gier planszowych na rozwój ucznia w czasopiśmie "Biologia w szkole":

https://www.czasopismobiologia.pl/artykul/wplyw-gier-planszowych-na-rozwoj-ucznia-1

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA UCZNIÓW KLAS III-VIII SP

DO UDZIAŁU

W BIBLIOTECZNYM TURNIEJU WARCABOWYM

ZAPISY ODBYWAJĄ SIĘ
W BIBLIOTECE DO DNIA 08.04.2022 r.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin Andersena -  autora m.in. "Słowikaczy „Dzielnego ołowianego żołnierza".

Uczniowie klas czwartych i piątych mieli swoje obchody tego święta. Na języku polskim z panią Magdą Kosewicz rozmawiali o ulubionych książkach, zachęcali do sięgnięcia po nie, a także przygotowywali plakaty pt."Idealna książka, czyli jaka?".

Celem tych zajęć było przede wszystkim uświadomienie znaczenia książki w naszym codziennym życiu, ale również doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnych.

Dlaczego warto czytać książki? - nie tylko lektury szkolne:)

Oto odpowiedzi uczniów:

"książka inspiruje, poprawia pamięć, rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo, rozwija wrażliwość na innych, pozwala się zrelaksować, można się przenieść do świata bohaterów, poszerza wiedzę, uczy ortografii, poprawia koncentrację".

Bardzo cieszą takie odpowiedzi. 

Poniżej podajemy kilka tytułów, zachęcamy do przeczytania: Opowieści z Narnii", „Szewczyk Dratewka", „Zaopiekuj się mną", „Harry Potter", „Cudowny chłopak", „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn", „Ostatni Olimpijczyk", „Tajemniczy ogród", "Brzechwa dzieciom"

Wiele z tych ulubionych książek znajduje się w bibliotece szkolnej.

  • Click to enlarge image IMG_20220404_101914.jpg

Patroni 2022 roku

Sejm RP podjął uchwałę na mocy, której rok 2022 został ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu. Wcześniej na patronów roku 2022 zostali wybrani: Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Wanda Rutkiewicz i Józef Rufin Wybicki.

ROK MARII KONOPNICKIEJ

23 maja – 180. rocznica urodzin

Sejm uhonorował jedną z najwybitniejszych pisarek,doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną". Była najwybitniejszą reprezentantką nurtu ludowej stylizacji pieśniowej, stosując język poetycki zaczerpnięty z historycznych i baśniowych motywów, inspirowany pięknem przyrody ojczystej. Tworzyła liryki i pieśni o tematyce patriotycznej i społecznej oraz obrazki poetyckie. Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze. W 1926 roku władze niepodległej Rzeczypospolitej rozważały „Rotę” jako hymn narodowy

ROK JÓZEFA RUFINA WYBICKIEGO

10 marca – 200. rocznica śmierci, 29 września – 275. rocznica urodzin, 225. rocznica powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”

Autor „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 roku jest polskim hymnem narodowym. Józef Wybicki był wielokrotnie posłem na sejm i brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja. Uczestniczył w tajnych przygotowaniach do Insurekcji Kościuszkowskiej. Później, w Paryżu, zabiegał o utworzenie wojska polskiego u boku Francji.

ROK MARII GRZEGORZEWSKIEJ

100. rocznica utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie

Maria Grzegorzewska to jedna z najwybitniejszych polskich pedagożek, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. Mottem swojego życia uczyniła stwierdzenie: ,,Nie ma kaleki – jest człowiek”. Jej dzieła stanowią inspirację dla kolejnych badaczy i twórców akademickiej pedagogiki specjalnej oraz praktyki edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej. Szczególną wartość nadała pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego i empatycznego.

ROK WANDY RUTKIEWICZ

12 maja – 30. rocznica śmierci

Jedna z najwybitniejszych himalaistek świata. 16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest - jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie. Była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2. Zaginęła 12 maja 1992 roku w drodze na Kanczendzongę. Nie odnaleziono jej ciała.

ROK IGNACEGO ŁUKASIEWICZA

8 marca – 200. rocznica urodzin

Twórca światowego przemysłu naftowego. Należy do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój Polski i całego świata. Na zapoczątkowanym przez Łukasiewicza procesie destylacji ropy naftowej bazuje współcześnie wiele gałęzi przemysłu chemicznego, kosmetycznego i nowoczesnych technologii.

ROK JÓZEFA MACKIEWICZA

1 kwietnia – 120. rocznica urodzin

Jeden z największych w dziejach pisarzy polskich. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie odbył studia przyrodnicze na uniwersytetach w Warszawie i Wilnie. Stworzył oryginalny model powieści fabularno-dokumentarnej epicko przedstawiający obraz rzeczywistości. Od 2002 roku przyznawana jest Nagroda Literacka imienia Józefa Mackiewicza. Jego twórczość cieszy się wielkim uznaniem krytyków i badaczy literatury.

ROK POLSKIEGO ROMANTYZMU

200. rocznica ukazania się zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Okazją do uczczenia polskiego romantyzmu w 2022 jest 200. rocznica ukazania się dzieła „Ballady i romanse” autorstwa Adama Mickiewicza, które wyznaczyły początek polskiego romantyzmu. Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej. Romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. „Pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele. ” – czytamy w tekście uchwały.

źródło: https://biblioteka.pl/artykul/Patroni-roku-2022/10840

"Psu na Budę"

W listopadzie dołączyliśmy do akcji wspierającej Schronisko dla Zwierząt Małych w Dłużynie Górnej. Zebraliśmy 99 kilogramów karmy, środki czystości, koce, ręczniki i inne rzeczy potrzebne w schronisku. Pani Monika Kapszewicz przekazała dary do schroniska, a nasza szkoła otrzymała piękny dyplom i serdeczne podziękowania. Dziękujemy rodzicom i mieszkańcom naszego miasteczka za wsparcie zbiórki.

"Mała książka- wielki człowiek"

„Mała książka – wielki człowiek” to projekt przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki pierwszoklasiści rozpoczną niezwykłą przygodę, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Dzisiaj uczniowie naszej szkoły otrzymali "Wyprawki dla pierwszaka" zawierające:

  • Pierwsze abecadło” – antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
  • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszurę, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
  • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym samym jest bezpłatny zarówno dla szkół, jak i samych dzieci.

"Pomaganie jest proste"

Biblioteka szkolna jest patronem szkolnego wolontariatu, wspiera wiele akcji charytatywnych. ostatnio nasza szkoła zbierała kasztany dla Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci". Z pomocą przyszli rodzice, mieszkańcy miasta, pomogły panie: Łucja Szewczyk z Przedszkola Publicznego w Zawidowie oraz pani Joanna Legeżyńska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu wraz ze swoimi podopiecznymi. Uzbieraliśmy 484 kilogramy, kasztany zostały przekazane, fundusze zasilą konto fundacji.

Dziękujemy!

"Nowości w bibliotece"

“Ktokolwiek potrafi dawać z siebie jest bogaty.”

Erich Fromm

„Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki”

Joanne K. Rowling

 

Żyjemy w świecie wszechobecnych informacji.  Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest potrzebna każdemu człowiekowi. Straty wynikające z nieczytania i słabego rozumienia tekstów mogą być ogromne i nieodwracalne. Wiedzą o tym nauczyciele, pedagodzy, a także nasi rodzice. Bardzo cieszy fakt, że coraz częściej rodzice dbają o dostęp do nowości wydawniczych dla swoich dzieci.  

Dzięki wsparciu finansowemu rodziców naszych absolwentów oraz pomocy Rady Rodziców biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o kolejne wspaniałe książki. 

Bardzo dziękujemy!

„Książka z mojej walizki”

 

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu wraz z Wydawnictwami: Literatura i Akapit Press zorganizowała projekt „Walizka pełna książek. Warsztaty artystyczne dla dzieci”. Jest to kontynuacja realizowanej od 2004 roku akcji „Z książką na walizkach”. Warto wspomnieć, że wydarzenie to dofinansowane zostało przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fundusz Promocji Kultury oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego.


W ramach projektu uczniowie z naszej szkoły wykonywali prace plastyczne będące ilustracjami, plakatami reklamującymi znane i lubiane książki. Do etapu miejskiego zakwalifikowano 25 prac plastycznych, a ich autorzy w ramach nagrody wzięli udział w warsztatach artystycznych, które odbyły się dnia 12.10.2021r. w Ośrodku Kultury w Zawidowie.

Dzieci spotkały autorkę książek panią Joannę Kmieć, otrzymały książki z dedykacją od pisarki, rozwiązywały zagadki związane z jej twórczością. Nasi młodzi artyści stworzyli również prace plastyczne, będące kadrami filmu, którego fabułę same wymyśliły. Było aktywnie, twórczo i bardzo kreatywnie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych naszych dzieci. Pięć obrazków zakwalifikowanych zostało do etapu wojewódzkiego i wyruszyło na wystawę do Wrocławia, razem z pracami, które powstały na warsztatach i zachwyciły naszych gości.

Finalistom Hani, Marysi, Wiktorii, Wojtkowi i Karolowi gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły. Bardzo miło było spędzić czas w Ośrodku Kultury. Dziękujemy również pani Mirosławie Ciereszko z Biblioteki Miejskiej  w Zawidowie za koordynowanie projektu, Urzędowi Miasta za piękne upominki oraz organizatorom z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu za świetny i twórczy czas.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dnia 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.  Wydarzenie to zostało ogłoszone przez Polską Izbę Książki
po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku. Celem Dnia Głośnego Czytania jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do tej bardzo ważnej akcji. Uroczystego otwarcia tego ważnego dnia dokonał dyrektor szkoły  pan Krzysztof Mach.

W klasach młodszych  wydarzeniu przyświecało hasło: „Zwykły dzień, niezwykłe przygody”. Zaproszony gość Burmistrz Miasta Zawidów pan Robert Łężny przeczytał dzieciom książkę Joanny Kmieć „Dzieciaki z ulicy księżycowej”. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne i rozmawiały o zaletach czytania.

W klasach starszych hasło dnia brzmiało:  „Mały człowiek, wielkie serce”. Wysłuchano audycji przygotowanej przez uczniów klas ósmych pod kierunkiem pani Joanny Łuczko na podstawie książki  „Mały książę” A. Saint-Exupéry'ego. Następnie w klasach, wraz z nauczycielami, omówiono zalety czytania. Uczniowie przygotowali także prace plastyczne na podstawie przeczytanych fragmentów książki.

Dzień Głośnego Czytania na stałe zagościł w kalendarzu imprez naszej szkoły, promuje czytelnictwo i biblioteki.

 

"Książka z mojej walizki" konkurs plastyczny

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, Wydawnictwo Literatura i Wydawnictwo Akapit Press i Ośrodek Kultury w Zawidowie. Konkurs polega na wykonaniu plastycznej recenzji książki, którą warto polecić rówieśnikom. Konkurs jest adresowany do dzieci w wieku 8-12 lat.

Typ pracy: plakat, ilustracja.

Format i technika wykonania: dowolne.

Prace plastyczne należy przynosić do biblioteki szkolnej do dnia 04.10.2021r.

ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY

Wróciliśmy do szkoły, przyzwyczajamy się do życia szkolnego, nowych obowiązków. Spotykamy starych przyjaciół, poznajemy nowe koleżanki i kolegów.

W bibliotece jest to czas bardzo intensywny. Przekazywane są wychowawcom materiały dydaktyczne i ćwiczenia, z których będą korzystali uczniowie na lekcjach. Następnie wypożyczane są podręczniki zakupione z dotacji celowej MEiN. W tym roku do rąk naszych dzieci trafiło prawie dwa tysiące podręczników. Mam nadzieję, że ten rok będzie dla naszych uczniów rokiem rozwoju, przyniesie same radosne chwile.

Witamy w roku szkolnym 2021/ 2022.

ZAJĘCIA SZACHOWE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Szachy ma bardzo długą historię, pochodzą prawdopodobnie z Indii. Wiemy, że w szachy grywano już w VI w. n. e. Każda rozgrywka wymaga opracowania różnych strategii, podejmowania decyzji. W trakcie gry aktywowane są jednocześnie, często przeciwstawne umiejętności intelektualne, a wszystko po to, by doprowadzić do zwycięstwa. 

Uczniowie klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Zawidowie, przez cały rok szkolny, w bibliotece szlifowali swoje umiejętności, opracowywali strategie, przestrzegali zasad fair play , uczyli się godnego zachowania zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki.

Opanowanie tych prawdziwych wulkanów energii było wyzwaniem, działaliśmy w trudnym czasie pandemii, czasem musieliśmy nasze zajęcia zawiesić. Z ogromną radością i satysfakcją podsumowaliśmy zajęcia, a dnia 17 czerwca 2021 roku uroczyście zakończyliśmy  nasze spotkania. Pan dyrektor wręczył dyplomy i drobne upominki przyszłym mistrzom szachowym.

Biblioteka i książki

***

Rzeczywiście, często się zdarza, że idzie się


do biblioteki,
bo chce się książki o znanym tytule, ale główną funkcją biblioteki,

a przynajmniej funkcją biblioteki w moim domu


i w domach wszystkich znajomych, jakich możemy odwiedzać,

jest odkrywanie książek, których istnienia się nie podejrzewało,

a które, jak się okazuje, są dla nas niezwykle ważne.

Umberto Eco „O bibliotece

***

Jakie książki czytać?!!! Każdy inne, każdy takie,

jakie odpowiadają jego temperamentowi, jakie go mobilizują.

Stefan Kisielewski

***

Ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga. Janusz Korczak

***

Jeżeli nie możecie przeczytać wszystkich swoich książek,

to przynajmniej bierzcie je do ręki, gładźcie okładkę. Zaglądajcie do nich.

Otwierajcie na chybił trafił. Przeczytajcie choć jeden ustęp,

z chwilą kiedy wasz wzrok zahaczy o jakieś zdanie.

Jeżeli nie możecie zrobić z książek przyjaciół, zróbcie z nich bliskich znajomych.

Winston Churchill

***

PATRONI ROKU 2021

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pod koniec każdego roku wybiera spośród wybitnych postaci związanych z historią i kulturą polską patronów roku następnego. W tym roku patronami ustanowieni zostali: Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz, kardynał Stefan Wyszyński oraz wydarzenie- ustanowiona w 1791 r. Konstytucja 3 Maja będąca „pierwszą w Europie i drugą na świecie Ustawą Rządową".

Krzysztof Kamil Baczyński (1921- 1944) został uhonorowany przez Sejm „w uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury". Jednocześnie postanowiono oddać hołd innym przedstawicielom pokolenia Kolumbów: Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu.

Stanisław Lem (1921- 2006) uznany został przez Sejm za „najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie".

Cyprian Kamil Norwid (1821-1883), właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Doceniono jego twórczy wkład w polską literaturę i kulturę.

Tadeusz Różewicz (1921- 2014) został uhonorowany jako wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego.

Kardynał Stefan Wyszyński (1901- 1981) został ustanowiony przez Sejm patronem 2021 roku jako "głosiciel uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mąż stanu". Podkreślono jego starania o poszanowanie wolności religijnej przez władze komunistyczne i obronę polskiej kultury. 

Dzieła patronów oraz informacje o wydarzeniu roku 2021 znajdziecie w Bibliotece Szkolnej.

źródło: https://biblioteka.pl/

Moje kocie życie - literacki konkurs dla uczestników indywidualnych i szkół podstawowych

Kim jest Leonard? Leonard nigdy nie miał imienia ani ciała. Ani najlepszego przyjaciela. Ale jest szczęśliwy z powodu tego, że będzie mógł zostać człowiekiem. Każdy, kto mieszka w jego galaktyce, na swoje trzechsetne urodziny może spędzić miesiąc na Ziemi i przybrać jedną z ziemskich postaci. Leonard miał stać się leśnikiem w Parku Narodowym Yellowstone. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem i trafił na ziemię jako kot...

 

Z okazji niedawnej premiery książki "Moje kocie życie" Wydawnictwo Wilga przygotowało specjalny konkurs zarówno dla uczestników indywidualnych jak i nauczycieli szkół podstawowych oraz bibliotekarzy!

 

Zadanie konkursowe:

 

  • Przeczytajcie załączony fragment książki "Moje kocie życie" i zabawcie się w autora! 
    (FRAGMENT do pobrania)
  • Wiecie już, że Leonard to kosmita i że nie wszystko poszło po jego myśli. Jak myślicie, jak potoczy się dalej ta historia?
  • Opiszcie krótko Wasze pomysły.

 Zgłaszanie prac konkursowych:

  1. Uczestników indywidualnych prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres podany na dole strony.
  2. Nauczycieli szkół podstawowych oraz bibliotekarzy prosimy o przesłanie zbiorczo prac swoich uczniów oraz oświadczenia o zgodzie rodziców na udział w konkursie.

Nagrody:

  1. Nagrodzimy 5 uczestników indywidualnych, którzy prześlą nam najciekawsze prace, każdy z nich otrzyma książkę "Moje kocie życie"od Wydawnictwa Wilga
  2. Nagrodzimy 3 szkoły / biblioteki oraz uczniów ich reprezentujących, którzy będą autorami prac. Nauczyciel otrzyma dla klasy/szkoły zestaw książek edukacyjnych od wydawnictwa Wilgaa uczeń którego praca została wyróżniona otrzyma książkę "Moje kocie życie".
  3. *Każdy nauczyciel który prześle zgłoszenia swojej klasy, otrzyma cyfrowy certyfikat udziału w konkursie!

Konkurs potrwa do dnia 21 marca 2021!

 

 

Szczegóły: https://czasdzieci.pl/konkursy/kon_id,1683,co,opis.html

 

MINISTERSTWO EDUKACJI i NAUKI UDOSTĘPNIŁO LEKTURY W WERSJI ELEKTRONICZNEJ 

Dostępnych jest 30 lektur, do każdej multimedialnej lektury dołączono pakiet materiałów składający się z nagrań wideo, tekstu łatwego do czytania, opracowania graficznego w formie komiksu, kart pracy. Pakiet został przygotowany m.in. z myślą o uczniach
z niepełnosprawnościami mających trudności w uczeniu się.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą ministerstwa na stronie:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/lektury-dostepne--kolejne-materialy-udostepnione

Konkurs recytatorski dla uczniów  klas I- III oraz szkolnego oddziału przedszkolnego
pod hasłem „Historie opowiedziane wierszem…”

 

Dzień 8 marca to szczególny dzień dla wszystkich pań, w naszej szkole stał się również wyjątkowym dniem dla uczniów, którzy zwyciężyli w eliminacjach klasowych Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Tego dnia o godzinie 9:00 odbył się finał szkolny. Uczniowie wystąpili przed komisją konkursową pod przewodnictwem dyrektora szkoły pana Krzysztofa Macha. Dzieci pięknie recytowały wiersze, dzielnie walczyły z tremą i lękiem przed publicznym występem. Jeden uczeń zaprezentował swój wiersz online.

Sędziowie zwrócili uwagę na dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, wyrazistą i poprawną recytację, interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Niełatwo było wyłonić zwycięzców. Jurorom dziękujemy za ciężką pracę. Ze względu na sytuację sanitarno- epidemiologiczną uroczystość była skromniejsza i mniej liczna niż zwykle. Mamy jednak nadzieję, że było to wyjątkowe przeżycie dla uczestników. Wszystkim uczniom gratulujemy, a Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie wspaniałych nagród książkowych i drobnych upominków dla naszych laureatów.

Laureaci:

I miejsce Urszula Leszczyna 

II miejsce Wojciech Leszczyna

III miejsce Patrycja Juziuk

WYRÓŻNIENIA

Jakub Dyk, Franciszek Markiewicz, Alan Wolan, Zofia Wieczorek

 

KONKURS PLASTYCZNY pod hasłem. „Anioł i książki
zorganizowany przez Urząd Miasta i Bibliotekę Szkolną w Zawidowie
został rozstrzygnięty
 

Konkurs polegał na namalowaniu lub stworzeniu w programie Paint lub innym programie graficznym pracy plastycznej, na której, wśród książek lub w bibliotece, znajdzie się anioł symbol  naszego miasta.

Dzieci miały dwa miesiące na stworzenie prac i przekazanie ich do biblioteki szkolnej.  Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta i Szkoły Podstawowej w Zawidowie wyłoniła zwycięzców
i przyznała nagrody.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło dnia 12 lutego 2021 r.  Przepiękne nagrody ufundowane przez nasze miasto wręczył osobiście pan burmistrz Robert Łężny. Ze względów epidemiologiczno- sanitarnych uroczystość była skromna i nie odbył się z tej okazji apel. Cieszy jednak, że w tych trudnych czasach mogliśmy sprawić odrobinę radości naszym uczniom.

Nagrodzeni uczniowie:

1. Patryk Hampel

2.Karol Mielcarek

3. Zuzanna Korzeniewska

Wyróżnienia otrzymali: Katerina Bińkowska, Hanna Walczak, Martyna Wiszowska, Łucja Gerke, Hanna Kozieł.

Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Roczon za zaangażowanie i pomoc.

Gratulujemy!

BIBLIOTEKA JEST DOSTĘPNA DLA CZYTELNIKÓW
W SYSTEMIE STACJONARNYM
Z ZACHOWANIEM WSZYSTKICH PROCEDUR
BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO.

Przedstawiam aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków oraz audiobooków.

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

O KORONAWIRUSIE

Masz tę moc

Świetny i darmowy ebook o koronawirusie dla dzieci (i nie tylko). Od Wydawnictwa Olesiejuk. Jak wyjaśnić dzieciom, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu?

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/

 AUDIOBOOKI

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

Źródło: https://biblioteka.pl/artykul/Aktualizacja-Darmowe-ksiazki-w-internecie

„Mała książka - wielki człowiek”

Nasza szkoła wzięła udział w zorganizowanym przez Instytut Książki bezpłatnym projekcie „Mała książka - wielki człowiek" skierowanym do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Uczniowie otrzymali Wyprawki Czytelnicze zawierające m.in. książkę „Pierwsze abecadło” Akcji towarzyszy, zakrojona na szeroką skalę, kampania informacyjna w mediach tradycyjnych i internecie. To największa promująca czytanie akcja w Europie i jedna z największych na świecie.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 

Jak co roku promowaliśmy głośne czytanie w ramach Dnia Głośnego Czytania przypadającego dnia 29 września. W tym roku zorganizowaliśmy Tydzień Czytania z Wychowawcą. W dniach  28.09- 02.10. 2020r. uczniowie wraz z wychowawcami przeprowadzali godzinę głośnego czytania w swoich klasach na godzinie wychowawczej. Naszym celem było zaprzyjaźnienie się uczniów z lekturami szkolnymi, a hasłem akcji:

„NIE TAKIE LEKTURY STRASZNE, JAK JE MALUJĄ”

PODRĘCZNIKI JUŻ CZEKAJĄ

W NOWYM ROKU SZKOLNYM NOWE WYZWANIA, A WSPOMAGAĆ WAS BĘDĄ OPRACOWANE I PRZYGOTOWANE DO UDOSTĘPNIENIA PODRĘCZNIKI SZKOLNE.

 

Manufaktury Euroregionu Nysa

Miasto Bernstadt auf dem Eigen było organizatorem wyjazdu integracyjnego młodzieży ze szkół w Zawidowie, Chełmsku Śląskim, Gőrlitz i Bernstadt auf dem Eigen., który odbywał się w dniach 7-10 maja 2019 r. To już ósme spotkanie polsko-niemieckiej młodzieży. Opiekę merytoryczną nad naszymi uczniami sprawowały  panie Monika Kapszewicz i Oliwia Liro.
Młodzi ludzie mogli zwiedzić niemieckie zakłady pracy: fabrykę Volkswagena w Dreźnie, gdzie produkuje się nowoczesne auta elektryczne, zakład produkujący buty oraz niezwykłą manufakturę ozdób świątecznych znanych jako morawskie gwiazdy. W harmonogramie wycieczki nie zabrakło czasu na zwidzenie Euroregionu Nysa, Drezna i St. Marienthal w Ostritz. 
W czasie codziennych spotkań integracyjnych dzieci tworzyły międzynarodowe kalendarze. 
Zakończenie projektu odbyło się w Hernnhut. Uczestniczył w nim burmistrz Zawidowa, Robert Łężny i Markus Weise, gospodarz Bernstadt a.d. Eigen. Samorządowcy podsumowali współpracę polsko-niemiecką i zadeklarowali chęć kontynuacji projektu edukacyjnego w kolejnych latach. 

KONKURS RECYTATORSKI

„Niektórzy lubią poezję…” słowa Wisławy Szymborskiej uczniowie zawidowskiej szkoły zamienili w czyn.
Właśnie tutaj- w Szkole Podstawowej w Zawidowie  odbyły się szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Głośne mówienie poezji to niezwykła okazja do obcowania z literaturą piękną i możliwość zaprezentowania swoich umiejętności interpretacyjnych. Do konkursu przystąpiło 17 recytatorów z klas 4-6, byli to liderzy klasowych eliminacji. Dnia 28 marca odbyła się gala finałowa tej poetyckiej rywalizacji. Komisja konkursowa w składzie: pan dyrektor Krzysztof Mach jako przewodniczący, panie Anetta Baran i Monika Kapszewicz- członkowie, nagrodziła najlepszych deklamatorów:
I miejsce zdobył Tyberiusz Pająk z klasy IV B
II miejsce- Marta Borodacz z klasy IV B
III miejsce- Eliza Polowa z klasy VI B
Wyróżnienia otrzymały:
Karina Miłkowska, Vanessa Piosna oraz Emilia Węckowska uczennice klasy IV A.

Finaliści wzięli udział w etapie powiatowym, który odbył się 29 kwietnia 2019 r. w Zgorzelcu.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie i poświęcenie.

MARCOWE CZYTANIE Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ

  Uczniowie z najmłodszych klas przez ostatnie miesiące mieli dodatkową motywację do ćwiczenia czytania w szkole i w domu. Każde domowe 10 minut czytania potwierdzano podpisem rodzica na specjalnej karcie. Po uzbieraniu 21 podpisów uczeń zanosił kartę do biblioteki szkolnej. Dnia 13 marca odbył się ostatni wielki finał czytelniczy. Wszystkie osoby, które przekazały do biblioteki karty czytelnicze otrzymały nagrody niespodzianki oraz dyplomy Wzorowego Czytelnika. Mam nadzieję, że ten dodatkowy impuls sprawił, że nasi najmłodsi wyrobili sobie nawyk czytania. Teraz już samodzielnie będą potrafili docenić wartość książek.

„Niektórzy lubią poezję…”

   Zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim wszystkich uczniów  klas IV- VIII szkoły podstawowej. Recytacja to artystyczne przedstawienie utworu literackiego, zapraszamy do zmierzenia się z twórczością takich autorów jak: Dorota Gellner, Ludwik Jerzy Kern, Danuta Wawiłow, Agnieszka Frączek, Małgorzata Strzałkowska, Wisława Szymborska, Agnieszka Osiecka, Irena Trojanek- Szmidtowa, Konstanty Ildefons Gałczyński i in. U pani Teresy Paprockiej oraz w bibliotece szkolnej   można uzyskać wszelkie niezbędne informacje dotyczące konkursu oraz dobrać sobie repertuar.

Finał szkolny odbędzie się 28 marca 2019r.

Zapraszamy!

„Anioł mojego miasta”– w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

   Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w cyklu imprez współorganizowanych przez panią Agnieszkę Roczon z Urzędu Miejskiego w Zawidowie. Dzieci z klas )-III Sp przygotowywały plakat, uczniowie klas IV- VI brali udział w zajęciach plastycznych "Zawidów- miasto z aniołem w tle. Nasza młodzież napisała życzenia dla miasta w ramach konkursu literackiego.

Dnia 19 grudnia nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursów, a laureatów nagrodził Burmistrz Miasta pan Robert Łężny.

W plastycznym konkursie I miejsce zdobyła klasa IIA pod kierunkiem pani Elżbiety Borowskiej-Delegi.

W konkursie literackim I miejsce zdobyła Julia Kobyłt z klasy VII. Wyróżnienia otrzymały uczennice Anna Leszko z klasy VII oraz Nataliya Tsybenko z klasy III gimnazjalnej.

Uczestnicy zajęć plastycznych zostali obdarowani świątecznymi słodkościami.

Bierzemy udział w akcji:

http://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja

Czytamy ze Słodziakami

  Uczniowie z najmłodszych klas przez ostatnie dwa miesiące mieli dodatkową motywację do ćwiczenia czytania nie tylko w szkole, ale i w domu. Każde domowe 10 minut czytania potwierdzone podpisem rodzica było nagradzane naklejką. Po uzbieraniu 21 naklejek uczeń zanosił kartę do biblioteki szkolnej.

Dnia 14 listopada w wielkim szkolnym losowaniu wylosowaliśmy dziesięć osób, które otrzymały nagrody niespodzianki oraz dyplomy Wzorowego Czytelnika. Nagrodę główną wygrał Borys Rajski.

Z uwagi na wielkie zainteresowanie akcja Biblioteka przygotowała drugą edycję już pod własnym patronatem. Karty z podpisami zbieraliśmy  do 15 grudnia 2018 r. Dnia 19 grudnia wylosowaliśmy Wzorowych czytelników. Nagrodę główną wylosowała Zuzanna Korzeniewska. Część nagrody ufundowali: Samorząd Uczniowski oraz Biblioteka Szkolna. Kolejne losowanie w lutym.

Pierwszoklasiści czytelnikami Biblioteki szkolnej

  Nasi najmłodsi uczniowie rozpoczęli swoja przygodę z literatura dostępną w Bibliotece szkolnej. Dzieci  wzięły udział w lekcji bibliotecznej, która wprowadziła je w świat książki. Uczniowie klasy pierwszej zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki i wypożyczyli swoje pierwsze lektury. 

Życzę wszystkim wspaniałego odkrywania świata baśni i bajki.

BIBLIOTECZNY TURNIEJ WARCABOWY

Po raz szósty w Bibliotece Szkolnej rozpoczął się Turniej Warcabowy w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV- VI SP oraz klasy VII-VIII SP i III Gim. Rozgrywki odbywają się na długich przerwach Sędziami w turnieju są uczniowie Karol Rozmysłowicz i Jakub Duś.

Dnia 8 listopada miał miejsce finał Turnieju w kategorii klas IV- VI szkoły podstawowej. Po rozegraniu wszystkich meczów zwycięzcą Turnieju został Daniel Rebejko, który w ostatnim pojedynku pokonał swojego brata Mateusza.

Przedstawiamy wyniki:

1 miejsce- Daniel Rebejko

2 miejsce- Mateusz Rebejko

3 miejsce- Krzysztof Goranin

Gratulujemy!

Od 13 listopada trwały rozgrywki uczniów starszych z klas VII- VIII i gimnazjum. Po wyczerpującej walce wyłoniliśmy zwycięzców.

Przedstawiamy wyniki:

1 miejsce- Katarzyna Jóźwiak

2 miejsce- Karol Rozmysłowicz

3 miejsce- Kacper Szewczyk

Gratulujemy!

Uczniowie naszej szkoły przeprowadzili kampanie czytelnicze na konkurs

Fundacji Nowoczesna Polska pt.: „#cojaczytam”!Gratulujemy!

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 28 września po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Udowadniamy, że zawsze i wszędzie warto czytać dzieciom oraz młodzieży. Wspólne czytanie to wspólnie spędzony czas, rozmowa o książce jednoczy pokolenia.

Dorośli powinni czytać głośno dzieciom przez 20 minut dziennie, nawet wtedy gdy dzieci same potrafią już świetnie czytać. Czytanie otwiera dostęp do wiedzy i myśli, ułatwia uczenie się, rozwija. Nastolatki razem ze swoimi rodzicami także mogą uczestniczyć w głośnym czytaniu. Wspólnie spędzony czas to bezcenna nauka.

W piątek 28 września 2018r. o godzinie 10:00 we wszystkich klasach dorośli czytali uczniom.
W klasach 1-3 SP oraz w oddziale „0” w roli lektorów wystąpili goście związani z naszym Miastem:  Burmistrz Miasta pan Robert Łężny, Dyrektor Szkoły pan Krzysztof Mach, pani Marlena Handke z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Dyrektor Ośrodka Kultury pan Konrad Tkaczyk, Bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Mirosława Ciereszko oraz Kierownik Posterunku Policji pan Artur Fudala.

W klasach starszych czytali nauczyciele naszej szkoły.

W czasie akcji rozmawialiśmy o zaletach czytania, następnie uczniowie z zapartym tchem słuchali fragmentów książek „Gang słodziaków”, „Klechdy domowe” oraz „Pan Tadeusz”. Pod koniec zajęć wszyscy rozwiązywali zadania związane z wybraną lekturą.

Wszystkie dzieła literackie zaprezentowane w czasie akcji można znaleźć w Bibliotece Szkolnej. W nawiązaniu do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę postanowiliśmy przybliżyć dzieciom i młodzieży twórczość Adama Mickiewicza, legendy związane z powstaniem naszego państwa.

Organizacją i  przeprowadzeniem tego szalenie ciekawego wydarzenia zajęły się panie: Monika Kapszewicz i Joanna Gołębiowska.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do czytania!

http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Od sierpnia trwały prace nad przygotowaniem podręczników i materiałów ćwiczeniowych do wykorzystania przez uczniów w czasie nowego roku szkolnego. Opracowanie, inwentaryzowanie, segregowanie i udostępnianie to nasza szkolna codzienność.

Bardzo proszę dbajcie o nasze książki, niech służą wszystkim uczniom i jak najdłużej będą piękne i zadbane!

Regulamin korzystania z podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych przekazywanych lub wypożyczanych nieodpłatnie uczniom .

 1.Podręczniki oraz materiały ćwiczeniowe, których zakupu dokonano z dotacji celowej MEN są własnością szkoły. 
 2.Szkoła nieodpłatnie za pośrednictwem Biblioteki Szkolnej wypożycza uczniom podręczniki mające postać papierową na czas ich użytkowania w danym roku szkolnym. 
 3.Szkoła nieodpłatnie zapewnia uczniom dostęp do podręczników (materiałów edukacyjnych)  mających postać elektroniczną.
 4. Szkoła przekazuje  uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu. 
 5. Rodzice/ opiekunowie prawni zobowiązani są do pokwitowania odbioru materiałów ćwiczeniowych i podręczników u wychowawcy klasy.
 6. Uczniowie i rodzice/ opiekunowie prawni zobowiązani są do dbałości o podręczniki, nie mogą w nich pisać, rysować, kreślić, zaznaczać, plamić, zalewać płynami itp.

W przypadku, zniszczenia lub zagubienia przez ucznia podręczników (materiałów edukacyjnych) Dyrektor Szkoły zażąda od rodziców ucznia zakupu takiego samego podręcznika (SP kl. 1,2,4,5,6,7,8 Gim. kl.3) lub zwrotu kosztów zakupu podręczników(SP kl. 3).

  1. Na początku roku szkolnego lub przed wprowadzeniem kolejnej części podręcznika do obiegu szkolnego, bibliotekarz wypożycza odpowiednie zestawy za pośrednictwem wychowawcy klasy (klasy młodsze) lub bezpośrednio uczniom (klasy starsze).
  2.   Uczeń przechowuje podręczniki (materiały edukacyjne) w szkole. W sytuacjach wskazanych przez nauczyciela uczeń ma prawo zabrać podręczniki (materiały edukacyjne) do domu z obowiązkiem przyniesienia ich do szkoły we wskazanym terminie. Materiały ćwiczeniowe uczeń użytkuje  w szkole i w domu.
  3. Uczeń, który odchodzi ze Szkoły w trakcie trwania roku szkolnego, zobowiązany jest oddać do Biblioteki Szkolnej wszystkie wypożyczone podręczniki. W przypadku zniszczenia podręczników - pkt 7
  4. Podręczniki (materiały edukacyjne) przeznaczone do wypożyczeń są ewidencjonowane w zasobach bibliotecznych zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 29 października 2008 r. w sprawie ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. z 2008 r. nr 205 poz. 1283)
  5.   Wychowawca zapoznaje uczniów i rodziców z niniejszymi procedurami wypożyczenia bezpłatnych podręczników i zobowiązuje wszystkich do ich stosowania.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dn. 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oswiatowych Dz.U. z 2017r. poz. 2203.

POŻEGNANIE GIMNAZJALISTÓW

   Przez lata nauki w szkole podstawowej i gimnazjum zawiązała się przy bibliotece szkolnej wspaniała grupa uczniów, którzy w ramach kółka bibliotecznego wspierali pracę bibliotekarza, czytali książki dzieciom, działali w szkole i poza nią. Wspaniali, inteligentni, dowcipni! Drodzy absolwenci bardzo wam za te wszystkie lata dziękuję.

SZKOLENIE PRZYSZŁYCH WOLONTARIUSZY

Dnia 11 czerwca 2018 roku odbyło się spotkanie obecnych wolontariuszy- absolwentów gimnazjum z uczniami klas VI, którzy chcieli się dowiedzieć na czym polega praca w szkolnym wolontariacie. Wolontariusze opowiedzieli o swoich działaniach, wyjaśnili jaki cel miał wolontariat szkolny oraz wspomnieli o cechach osobowości wolontariusza. Ponadto podzielili się swoimi doświadczeniami, refleksjami, wspomnieniami oraz tym jak wolontariat wpłynął na ich postrzeganie świata i drugiego człowieka.

Kolejne spotkanie z osobami, które chciałyby działać w wolontariacie szkolnym odbędzie się w pierwszych dniach września nowego roku szkolnego 2018/2019.

Opiekunami wolontariatu są panie Joanna Gołębiowska i Monika Kapszewicz.

SZKOLNY DZIEŃ TEATRU- PIOSENKA AKTORSKA

Dnia 12 czerwca 2018 roku zgodnie z tradycją naszej szkoły odbył się Szkolny Dzień Teatru, którego motywem przewodnim była PIOSENKA AKTORSKA. Uczniowie klas od IV SP do III Gim. przygotowali w formie teatralnej prezentację wybranej piosenki aktorskiej.Każda klasa pod okiem wychowawcy rewelacyjnie przygotowała się do tego dnia. Uczniowie przygotowali scenografię jak i kostiumy do prezentacji swojej piosenki. Cały konkurs oceniała komisja w składzie: Monika Kapszewicz- przewodnicząca, Sylwia Zabłocka- Śledzka, Patrycja Partyka. Całą imprezą poprowadziła pani Joanna Gołębiowska.

Członkowie jury przyznali następujące miejsca:

KATEGORIA KLAS IV-VI SP:

I MIEJSCE KLASA VA

II MIEJSCE KLASA VB

III MIEJSCE KLASA IVA

KATEGORIA KLAS VII SP - III GIM.:

I MIEJSCE KLASA IIIA

II MIEJSCE KLASA IIIB

III MIEJSCE KLASA IIB

WYRÓŻNIENIE KLASA VIIA

Dnia 8 czerwca 2018 r. o godz. 10:00 w holu szkoły będziemy biliśmy rekord rekord czytania w tym samym czasie. Było nas 268 osób. Klasa Ia czytała na wycieczce do Elektrowni Turów. Zwieńczeniem akcji były wspólne zdjęcia. W czasie spotkania nauczyciele interpretowali w mistrzowski sposób wiersze znanych polskich autorów, zadaniem uczniów było odgadnięcie kto tak pięknie czyta. Kolejny raz w radości i miłej atmosferze przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam" mającej na celu promocję czytelnictwa.

https://czytamy.org/sprawozdanie/2018/5586/Szkola-Podstawowa-im-B-Chrobrego


X KONKURS PLASTYCZNY „ARTYSTYCZNA BIBLIOTEKA PRZYSZŁOŚCI’’ - EDYCJA DOLNOŚLĄSKA

na pracę plastyczną przedstawiającą bibliotekę przyszłości promującą Bibliotekę w Polkowicach, książkę i czytelnictwo.

Nasza uczennica Amelia Prokop zajęła III miejsce (grupa wiekowa 10-13 lat) X Konkursie Plastycznym"ARTYSTYCZNA BIBLIOTEKA PRZYSZŁOŚCI"-EDYCJA DOLNOŚLĄSKA zorganizowanym przez Miejsko- Gminną Bibliotekę Publiczną w Polkowicach. Obrady jury jak co roku były bardzo trudne nadesłano blisko 300 prac z których jurorzy musieli wybrać te najlepsze. Nagrodzone zostały tylko najciekawsze prace.

Naszej laureatce serdecznie gratulujemy, uroczyste zakończenie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się w dniu 24 maja 2018 roku o godz. 16:30, które odbędzie się w Sali audiowizualnej Biblioteki. Pokonkursowa wystawa prac potrwa w Bibliotece w Polkowicach do 14 czerwca 2018 roku.

Źródło:  http://www.mgbp.pl/CMS/aktualnosci/862.html

 

 

8 maja DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

Ten tydzień jest szczególny dla wszystkich Bibliotekarzy i Bibliotek, 8 maja obchodziliśmy ich święto. Z tej okazji nasi zerówkowicze postanowili poznać bliżej miejscowe biblioteki. Dnia 8 maja Tropiciele  wybrali się na wycieczkę Miejskiej Biblioteki w Ośrodku Kultury w Zawidowie. Pani Mirosława Ciereszko pokazała bibliotekę, zapoznała dzieci z takimi terminami jak proza, poezja i katalog. Przedstawiła zasady korzystania z biblioteki oraz zaprezentowała dzieciom całe to magiczne miejsce. Tropiciele byli zaskoczeni taką dużą ilością książek. Najbardziej zaciekawiły ich książki przygotowane przez panią bibliotekarkę na wystawce. Chętnie je obejrzeli, każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. 
W kolejnym dniu - 9 maja Tropiciele mieli swoją pierwszą lekcję biblioteczną w naszej szkolnej bibliotece. Pani Monika Kapszewicz wprowadziła dzieci w tajniki czytelnictwa. Przedstawiła zalety czytania, pokazała zbiory biblioteczne, zaprezentowała książki na innych nośnikach niż tradycyjny papier. Dzieciom bardzo spodobał się fragment audiobooka "Wiersze, że aż strach" Małgorzaty Strzałkowskiej. Tropiciele wykonali karty pracy, świetnie poradzili sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami.

Mali Tropiciele dziękują paniom bibliotekarkom za zapoznanie ich z cudownym światem książek.

ZAWIDÓW- MIASTO POD SKRZYDŁAMI ANIOŁA

Uczniowie klas I- III szkoły podstawowej wzięły udział w konkursie pod hasłem „Zawidów- miasto pod skrzydłami anioła”, współorganizowanym przez Urząd Miasta Zawidów i Bibliotekę Szkolną. Dzieci miały za zadanie wykonać jak najwięcej przepięknych aniołków. Najlepsza okazała się grupa ze szkolnego oddziału przedszkolnego pod kierunkiem pani Wioletty Zgadzaj. Dnia 28 marca 2018 r. nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, w którym uczestniczył Burmistrz Miasta pan Robert Łężny.

Dzieci z klas IV- VII wzięły udział w warsztatach plastycznych w Bibliotece Szkolnej, gdzie w twórczej, radosnej atmosferze wykonywały aniołki z ciastoliny.  Wszystkie dzieła naszych uczniów można było zobaczyć na wystawie w holu głównym szkoły.

PRZEDSZKOLAKI ODWIEDZIŁY BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ

Dnia 15 marca 2018 r. dzieci z Przedszkola Publicznego w Zawidowie jak co roku odwiedziły Bibliotekę Szkolną. Maluchy wraz z opiekunkami panią Beatą Kielar i panią Barbarą Piórek przyszły porozmawiać o szkole , czytaniu i nauce.

Poznały zbiory biblioteczne, różne formy książek, wysłuchały fragmentu audiobooka z wierszami Małgorzaty Strzałkowskiej. Następnie nasi mili goście zapisali pierwsze strony swoich kolorowanek książeczek, które zabrali na pamiątkę. Dzieci poznały szkołę i jej atrakcje.

Pani Monika Kapszewicz otrzymała przepiękną książeczkę obrazkową "Jaka to bajka?" wykonaną przez dzieci.

Dnia 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego; święto obchodzone jest od 1999 roku.

W naszej bibliotece można było dzisiaj wyrazić swoją sympatię do ojczystego języka. Przez cały dzień zajmowaliśmy się piękną polszczyzną, kolorowaliśmy obrazki przedstawiające literki alfabetu, stworzyliśmy hasło reklamowe. 
Szczególną uwagę poświęciliśmy typowym dla języka polskiego samogłoskom: ą i ę.

Dzieci z grupy świetlicowej wykonały piękny plakat. Wszyscy uczniowie uznali, że język polski jest najpiękniejszy!

O trudnej sztuce pisania i odpowiednich narzędziach pisarskich...

O trudnej sztuce pisania i odpowiednich narzędziach pisarskich, w Bibliotece Szkolnej  rozmawiali Mali Tropiciele z oddziału przedszkolnego.

 
Czym pisano książki przed wynalezieniem druku? Jakie urządzenia służyły do pisania przed komputerami? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w Bibliotece Szkolnej.

 

JESTEŚMY, DZIAŁAMY, POMAGAMY...

WOLONTARIAT W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W październiku 2017 r. w naszej szkole rozpoczęła działalność grupa wolontariuszy z klas II i III gimnazjum. Naszym celem jest niesienie pomocy mieszkańcom Zawidowa. Aby ten cel osiągnąć rozpoczęliśmy współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zawidowie.

Raz w tygodniu, uczniowie z opiekunkami p. Joanną Gołębiowską i p. Moniką Kapszewicz, udają się do osób, które zgłosiły chęć skorzystania z naszego wsparcia. Mamy dwie podopieczne panią Jadzię- przesympatyczna starsza panią oraz Klaudię – dziewczynkę uczęszczającą do miejscowego przedszkola. Z naszymi podopiecznymi rozmawiamy, spacerujemy, pomagamy w drobnych pracach domowych. Jesteśmy po to by świadomie, dobrowolnie i bezpłatnie pracować na rzecz innych. Chcemy rozwijać w uczniach takie cechy jak empatia, współczucie i zwykła ludzka dobroć.

Cieszymy się, że wielu uczniów z naszej szkoły zapragnęło zostać wolontariuszami.

Dnia 26 listopada nasza seniorka skończyła 91 lat. Z tej okazji był tort, kwiaty i wspólne świętowanie z panią Jadzią, która opowiadała historie ze swego ciekawego życia.

Grudzień to czas prezentów. Gimnazjaliści spotkali świętego Mikołaja, który przekazał im prezent dla naszej młodziutkiej podopiecznej Klaudii. Uczniowie pomogli przekazać upominek oraz wspólnie z dziewczynką cieszyli się z niespodzianki.

Przyłączyliśmy się również do działań o charakterze akcyjnym.

Uczestniczymy w zbiórce rzeczy potrzebnych dla dziewczynki niesłyszącej i niewidomej. Celinka Malek ma 6 lat i jest pod opieką fundacji " Zdążyć z pomocą " oraz Ośrodka Wczesnej Interwencji.

Opiekują się nią różni specjaliści: okuliści, neurolodzy i gastrolodzy. Celinka jest cały czas rehabilitowana, przyjmuje stale leki przeciwpadaczkowe. Dziewczynka jest wychowywana tylko przez mamę. Pomóżmy w zaspokojeniu ich najważniejszych potrzeb.

Zbieramy: pampersy rozmiar 5, produkty firmy "Nutridrink" i "Nutrikids", ciuszki w rozmiarze 122/128, buciki i kapciuszki-  rozmiar 24- 25, kosmetyki do pielęgnacji dzieci oraz zabawki i pluszaki.

Zbieramy także nakrętki.

POLSKO- NIEMIECKI KONKURS WIEDZY O JAKUBIE BÖHME W BIBLIOTECE

Dnia 14 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. B. Chrobrego odbył się Polsko- Niemiecki Konkurs Wiedzy o Jakubie Böhme zorganizowany przez naszą szkołę oraz Fundację EKO Region ze Zgorzelca. Partnerem konkursu była Gmina Miejska Zawidów.

Jakub Böhme- filozof i mistyk urodził się w 1575r. w Starym Zawidowie a zmarł 49 lat później w Görlitz. Ten prosty szewc miał wpływ na swych współczesnych, jego myśl filozoficzna oddziaływała także na potomnych m.in. Izaaka Newtona i Adama Mickiewicza.

Uczniowie z Zawidowa: Iga Jędrzejczyk, Julia Zielińska, Sandra Rutowicz, Wiktoria Gorgolik, Joanna Majewska, Kacper Ciarkowski, Karol Rozmysłowicz, Adrian Zienkiewicz, Łukasz Pietraszek, Jakub Konachowicz oraz młodzież z zaprzyjaźnionych niemieckich szkół : Oberschule "Klaus Riedel" z Bernstadt oraz Freie Waldorfschule Görlitz "Jacob Böhme" z Görlitz wraz z opiekunami spotkali się w Zawidowie aby rozmawiać o Jakubie Böhme.

Uczniowie mieli okazję poznać się i przełamać barierę komunikacyjną dzięki animacjom językowym przygotowanym przez panie Oliwię Liro i Monikę Kapszewicz. Następnie uczniowie zapoznali się z informacjami na temat naszego regionu. Uzupełnili wiedzę o życiu i twórczości łużyckiego filozofa. Dowiedzieli się jaki wpływ miał Jakub Böhme na Górne Łużyce, poznali oddziaływanie jego dzieła na potomnych. Prezentacje i prelekcję prowadziła pani Monika Kapszewicz. Tłumaczeniem spotkania zajęła się pani Oliwia Liro. Następnie wszyscy obejrzeli film pana Łukasza Chwałko „JAKOB BÖHME, ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ”. Po przerwie obiadowej młodzież, podzielona na pięć międzynarodowych czteroosobowych drużyn, rozpoczęła rywalizację. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą, wspaniale współpracowali i komunikowali się w polsko- niemieckich grupach. Ostatecznie jury w składzie: pani Marzena Gniecka – przewodnicząca jury reprezentująca Stowarzyszenie Miłośników Zawidowa oraz nauczycielki z Zawidowa panie: Monika Kapszewicz i Oliwia Liro wyłoniło zwycięską drużynę.

Rywalizację wygrały uczennice: Julia Zielińska, Wiktoria Gorgolik, Lara Marie Paul z Bernstadt i Nina Siiedel z Görlitz. Dziewczyny otrzymały nagrodę główną-aparaty fotograficzne, pozostali uczestnicy konkursu otrzymali upominki i dyplomy. Nawiązały się nowe przyjaźnie, uczniowie szlifowali umiejętność komunikowania w języku obcym.

Zaproszeni goście- państwo Rosenstiel przekazali na ręce pani dyrektor Marioli Żurawińskiej lampę wzorowaną na tej, jaką posiadał słynny filozof. Lampę ofiarowała naszej szkole pani Joy Kennedy z Kanady. Miasto Zawidów reprezentowała pani Agnieszka Roczon.

BIBLIOTECZNY TURNIEJ WARCABOWY

Już po raz piąty w Bibliotece Szkolnej odbywał się Turniej Warcabowy w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV- VI SP oraz klasy VII SP i II- III Gim. W rywalizacji uczestniczyło 51 uczniów, rozgrywki odbywały się na długich przerwach od 16 października do 9 listopada. Sędziami w turnieju byli uczniowie Klaudiusz Polowy, Konrad Gołębiowski i Gabriel Hunth. Organizacją i koordynowaniem rywalizacji zajmowała się p. Monika Kapszewicz.

FINALIŚCI KATEGORIA KLASY IV- VI SP

I MIEJSCE - KAROL ROZMYSŁOWICZ

II MIEJSCE- KACPER SZEWCZYK

III MIEJSCE- MICHAŁ KAJLEWICZ

IV MIEJSCE- FILIP WASIELEWSKI

FINALIŚCI KATEGORIA KLASY VII SP i II- III GIM.

I MIEJSCE - KATARZYNA JÓŹWIAK

II MIEJSCE- OLIWIER PRZYBYLSKI

III MIEJSCE- FABIAN MAJEWSKI

IV MIEJSCE- ARKADIUSZ JAKIEL

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i rywalizację fer play.

PIERWSZA LEKCJA BIBLIOTECZNA

W dniach 11 i 12 października nasi najmłodsi uczniowie z klas ia i Ib szkoły podstawowej odwiedzili bibliotekę szkolną. Na lekcji bibliotecznej poznali zasady funkcjonowania naszej placówki oraz zapoznali się z regulaminem korzystania z wypożyczalni i czytelni. Pierwszoklasiści wypożyczyli swoją pierwszą lekturę.

Miłego czytania!

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 29 września po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Udowadniamy, że zawsze i wszędzie warto czytać dzieciom oraz młodzieży. Wspólne czytanie to wspólnie spędzony czas, rozmowa o książce jednoczy pokolenia. Dorośli powinni czytać głośno dzieciom przez 20 minut dziennie, nawet wtedy gdy dzieci same potrafią już świetnie czytać. Czytanie otwiera dostęp do wiedzy i myśli, ułatwia uczenie się, rozwija. Nastolatki razem ze swoimi rodzicami także mogą uczestniczyć w głośnym czytaniu. Wspólnie spędzony czas to bezcenna nauka.

W piątek 29 września 2017r. o godzinie 09:00 we wszystkich klasach dorośli czytali uczniom.
W klasach 1-3 SP oraz w oddziale „0” w roli lektorów wystąpili goście związani z naszym Miastem:  Burmistrz Miasta pan Robert Łężny, Dyrektor Zespołu Szkół pani Mariola Żurawińska, pani Marlena Handke z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pani Barbara Mędrek- Rutowicz z Urzędu Miasta w Zawidowie, Bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Mirosława Ciereszko oraz Kierownik Posterunku Policji asp. Marcin Jabłoński.

W klasach starszych czytali nauczyciele naszej szkoły.

W czasie akcji rozmawialiśmy o zaletach czytania, następnie uczniowie z zapartym tchem słuchali fragmentów książek „Detektyw Pozytywka”, „Wierzbowa 13”, „Dynastia Mizołków”, „Mikołajek”, „Telemach w dżinsach”. Pod koniec zajęć wszyscy rozwiązywali zadania związane z wybraną lekturą.

Wszystkie dzieła literackie zaprezentowane w czasie akcji można znaleźć w Bibliotece Szkolnej, należą one do kanonu lektur i mamy nadzieję, że udało nam się odczarować niechęć uczniów do sięgania po  lektury szkolne.

Organizacją i  przeprowadzeniem tego szalenie ciekawego wydarzenia zajęły się panie: Monika Kapszewicz i Joanna Gołębiowska.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do czytania!

ROZPOCZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY

2017/2018

Od sierpnia trwały prace nad przygotowaniem podręczników i materiałów ćwiczeniowych do wykorzystania przez uczniów w czasie nowego roku szkolnego. Opracowanych zostało około 2 tys. podręczników, które zostały wypożyczone uczniom w pierwszym tygodniu września.

Regulamin korzystania z podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych przekazywanych lub wypożyczanych nieodpłatnie uczniom .

 

  1. Podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe, których zakupu dokonano z dotacji celowej MEN są własnością szkoły.

 

  1. Szkoła nieodpłatnie za pośrednictwem Biblioteki Szkolnej wypożycza uczniom podręczniki (materiały edukacyjne) mające postać papierową na czas ich użytkowania w danym roku szkolnym. Rodzice/ opiekunowie prawni  zobowiązani są do pokwitowania wypożyczenia u wychowawcy.

 

  1. Szkoła nieodpłatnie zapewnia uczniom dostęp do podręczników (materiałów edukacyjnych)  mających postać elektroniczną.

 

  1. Szkoła przekazuje  uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu. Rodzice/ opiekunowie prawni zobowiązani są do pokwitowania odbioru u wychowawcy klasy.

 

  1. Na początku roku szkolnego lub przed wprowadzeniem kolejnej części podręcznika do obiegu szkolnego, bibliotekarz wypożycza odpowiednie zestawy za pośrednictwem wychowawcy klasy (klasy młodsze) lub bezpośrednio uczniom (klasy starsze).
  2.   Uczeń przechowuje podręczniki (materiały edukacyjne) w szkole. W sytuacjach wskazanych przez nauczyciela uczeń ma prawo zabrać podręczniki (materiały edukacyjne) do domu z obowiązkiem przyniesienia ich do szkoły we wskazanym terminie. Materiały ćwiczeniowe uczeń użytkuje  w szkole i w domu.

 

  1. Uczniowie zobowiązani są do dbałości o podręczniki, nie mogą w nich pisać, rysować, kreślić, zaznaczać, plamić, zalewać itp. . W przypadku, zniszczenia lub zagubienia podręczników (materiałów edukacyjnych) przez ucznia Dyrektor Szkoły zażąda od rodziców ucznia zakupu takiego samego podręcznika (SP kl. 1,4,5,6,7, Gim.kl. 2, 3) lub zwrotu kosztów zakupu podręczników(SP kl. 2,3).

 

  1. W przypadku, gdy uczeń odchodzi ze Szkoły w trakcie trwania roku szkolnego, zobowiązany jest do oddania do Biblioteki Szkolnej wszystkich wypożyczonych podręczników (materiałów edukacyjnych).

 

  1. Podręczniki (materiały edukacyjne) przeznaczone do wypożyczeń są ewidencjonowane w zasobach bibliotecznych zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 29 października 2008 r. w sprawie ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. z 2008 r. nr 205 poz. 1283)

 

  1.   Wychowawca zapoznaje uczniów i rodziców z niniejszymi procedurami wypożyczenia bezpłatnych podręczników i zobowiązuje wszystkich do ich stosowania.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dn. 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw Dz.U. z 2014r. poz. 811.

 

AKCJA JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM W NASZEJ SZKOLE

foto2 1495791797


Kolejny raz przystapiliśmy do bicia rekordu czytania w jednym momencie. Akcja, której patronem jest miesięcznik Biblioteka w Szkole ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
W naszej szkole, w trakcie obchodów Dnia Dziecka, o godzinie 10:00 usiedliśmy do wspólnego czytania. Uczniowie klas IV-VI SP i I- III Gimnazjum bili rekord na naszej hali sportowej, maluszki z zerówek oraz klas I-III SP czytali na świeżym powietrzu, dzieci z klasy VA dołaczyły do akcji na swojej wycieczce. Razem z nami czytali nauczyciele, rodzice i sympatycy akcji, łącznie 385 osób.
Zrobilismy pamiątkowe zdjęcie, wysłuchaliśmy wierszy dla dzieci w zaskakującej i niezwykle interesującej interpretacji zawidowskich nauczycieli. Czytały nam panie: Anetta Baran, Teresa Ilnicka, Elżbieta Kawalec, Magdalena Kosewicz, Mirosława Frysiak. Na zakończenie współnie odczytaliśmy wiersz Lokomotywa Juliana Tuwima.
Imprezę przygotowały panie: Monika Kapszewicz i Joanna Gołębiowska.

SZKOLNY DZIEŃ TEATRU
Uczniowie klas IV-VI SP i I-III Gimnazjum w różnorodny sposób stosują metodę projektu w czasie zajęć. Jedną z form są przygotowania inscenizacji teatralnych na Szkolny Dzień Teatru. Efekty swojej pracy dzieci prezentują na forum lokalnym. Tegoroczna impreza odbywała się pod hasłem Baśnie, bajki, wierszyki. Dnia 19 maja 2017r. uczniowie klas IV- VI SP i I-III Gimnazjum zaprezentowali inscenizacje bajek i baśni na scenie w Ośrodku Kultury w Zawidowie.

W przerwach miedzy występami zaśpiewały uczennice: Wiktoria Jabłońska, Julia Kaucha, Natalia Zawada oraz Wiktoria Gorgolik. Dodatkowo nauczyciele zaprezentowali inscenizację baśni Calineczka.

Komisja konkursowa w składzie: Monika Kapszewicz, Mirosława Ciereszko, Anetta Baran i Sylwia Zabłocka- Śledzka wyłoniła następujących laureatów:

GIMNAZJUM
I MIEJSCE KLASA IIIA
II MIEJSCE KLASA IIB
III MIEJSCE KLASA IB
SP
I MIEJSCE KLASA VA
II MIEJSCE KLASA IVA
III MIEJSCE KLASA VI A

Imprezę przygotowały: pani Joanna Gołębiowska- nauczyciel języka polskiego oraz pani Monika Kapszewicz- nauczyciel bibliotekarz.

Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

Jak co roku, uczniowie uczęszczający na zajęcia kółka bibliotecznego, przygotowali i przeprowadzili zajęcia czytelnicze dla dzieci z przedszkola w Zawidowie. Dnia 28 marca 2017r. Zuza Mazurek, Martyna Pawłowska, Kamila Kielar, Sandra Rutowicz, Julka Zielińska, Stefan Tsybenko oraz Łukasz Pietraszek przeczytali dzieciom bajkę braci Grimm pt."Śnieżka". Przedszkolaki z grupy pani Beaty Kielar, słuchały z zainteresowaniem przedstawianą historię, aktywnie uczestniczyły w przygotowanych przez ich starszych kolegów zabawach. Zajęcia zakończyły się wykonywaniem prac plastycznych związanych z zaprezentowaną baśnią. Mamy nadzieję, że nasi mali przyjaciele z przedszkola zarazili się od nas czytelniczą pasją.

ĆWICZYMY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM
W dniach 28 i 31 marca, w klasach pierwszych gimnazjum odbyły się lekcje biblioteczne mające na celu usprawnienie umiejętności czytania ze zrozumieniem, sprawdzająca także rozumienie poleceń i terminów. Uczniowie w ciągu 45 minut rozwiązywali test przygotowany przez nauczyciela bibliotekarza, który nawiązywał do tekstu zawierającego informacje biograficzne o J.R.R. Tolkienie. Uczniowie na zajęciach mieli możliwość sprawdzenia testu, mogli analizować swoje błędy i wyciągać wnioski do dalszej pracy.

BIBLIOTECZNY TURNIEJ WARCABOWY
MARZEC 2017

Jak co roku w Bibliotece Szkolnej odbyły się rozgrywki warcabowe. Wzięło w nich udział czterdziestu dwóch uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Uczniowie rywalizowali przez cały miesiąc, grając na przerwach, zbierając punkty po to by wyłonić najlepszych zawodników.

Wśród dzieci z klas III- VI SP najlepsi okazali się uczniowie:

1. KATARZYNA JÓŹWIAK
2. KAROL ROZMYSŁOWICZ
3. PIOTR BORODACZ
4. FILIP
WASIELEWSKI
W gimnazjum zwycięzcami okazali się:
1.ALAN LISOWIK
2.KLAUDIUSZ POLOWY
3. ARKADIUSZ JAKIEL
4. JAKUB DUŚ

PRZY ORGANIZACJI TURNIEJU POMAGALI UCZNIOWIE GIMNAZJUM: ARKADIUSZ JAKIEL, KLAUDIUSZ POLOWY, MACIEJ PUKA.

ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ PROJEKTU W KLASACH I- III SP

W styczniu przygotowane i zrealizowane zostały zajęcia prowadzone metodą projektu w klasach I- III SP dotyczące literatury znajdującej się w bibliotece szkolnej połączone z głośnym czytaniem fragmentów książek uczniom tych klas przez ich starszych kolegów z gimnazjum.

Nowy obraz49

20170127 093159

Gimnazjaliści z klasy II B zaprezentowali dzieciom utwory z książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt."Wiersze, że aż strach", nastepnie uczniowie wspólnie omawiali treść wierszy oraz pracowali nad wykonaniem zadań z kart pracy.

20170127 093220

Nowy obraz44

Nowy obraz555 Wszyscy chętni mogli również stworzyć prace plastyczne będące ilustracjami tej niekonwencjonalnej twórczości literackiej.

Nowy obraz1234

received 247564002351286

BIBLIOTEKA DOBRE MIEJSCE

Uczniowie Zespołu Szkół w Zawidowie chętnie spędzają czas wolny w Bibliotece Szkolnej. W czasie przerw, przed i po lekcjach można tu odrobić lekcje, przygotować się do zajęć. Chętni mogą się również zająć twórczym wypoczynkiem.

Nowy obraz41

Nowy obraz2

Rysowanie, gra w szachy lub warcaby, układanie puzzli to jedne z wielu atrakcji czekających na wszystkich gości. Nie zapomina się tu oczywiście o czytaniu, można spędzić czas przy lekturze książki, czasopisma, w nauce pomaga komputer. Czasem jeśli potrzebujemy wyciszenia można pomilczeć, pomyśleć, odpocząć.

Nowy obraz1

Nowy obraz7

Uczniowie aktywnie uczestniczą wżyciu biblioteki, sptykają się na zajęciach w ramach kółka bibliotecznego, Klubu Filmowego, lekcji bibliotecznych, imprez czytelniczych i konkursów.

Biblioteka zaprasza!

Nowy obraz42

Spotkanie autorskie z panią Anną Nawrocką w ramach cyklu spotkań

"Ciekawi ludzie wokół nas"

15240287 221153261658303 1696556825 n

Dnia 30.11.2016 w Zespole Szkół Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego i Gimnazjum w Zawidowie odbyło się spotkanie autorskie z zawidowską poetką- panią Anną Nawrocką.

15310473 221153381658291 765497036 nNasza poetka opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy o swojej karierze poetyckiej, sposobie pisania wierszy, ulubionych tematach twórczości. Dowiedzieliśmy się, że jest członkinią Dolnośląskiej Grupy Literackiej NURT oraz Grupy Literycznej "Na Krechę". Poetka chętnie odpowiadała na pytania zadane przez publiczność.

15211504 221153654991597 1537714488 nCały wieczór upłynął w atmosferze muzyczno- poetyckiej. Wypowiedzi poetki przeplatały występy muzyczne uczniów naszej szkoły. Julia Polowa i Paulina Grochalska zagrały nam na pianinie, Igor Zawadzki i Wiktoria Gorgolik zaśpiewali. Zaprezentowali się również uczniowie z Kółka Teatralnego, którzy przeczytali swoje ulubione wiersze.

15320404 221153084991654 999807744 n

KONKURS WIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU

956e696e7b4feece12f46f464fdf72ca

Rok 2016 został ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza, z tej okazji w Bibliotece Szkolnej obył się konkurs wiedzy o życiu i twórczości pisarza. Dnia 19 października uczniowie z kółka bibliotecznego przygotowali wystawę mającą na celu przypomnienie sylwetki tego poczytnego autora. Następnie gimnazjaliści i uczniowie klasy szóstej SP odpowiadali na pytania dotyczące Sienkiewicza. W finałowym starciu zmierzyło się siedmioro uczniów i najlepszym okazał się Jakub Konachowicz z klasy drugiej Gimnazjum.

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Biblioteka szkolna pozyskała środki finansowe na zakup nowych książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Po konsultacjach z uczniami, rodzicami i nauczycielami wybrane zostały tytuły książek, powinny znaleźć się w bibliotece. Uczniowie mogą już korzystać z pięknych, nowych dzieł. Zapraszamy do czytania!!!

detektyw-pozytywka-b-iext357221561940 nowe klopoty detektywa pozytywkidynastia-miziolkow-2014-1ksiazka 1075 42722korniszonek-6876-1 pobrane 7730487.3

DZIECI ZE ŚWIETLICY ODWIEDZAJĄ BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ

CO JAKIŚ CZAS NA ZAJĘCIA DO BIBLIOTEKI PRZYCHODZĄ DZIECI UCZĘSZCZAJĄCE DO NASZEJ ŚWIETLICY.

Nowy obraz14

Nowy obraz23

CZYTAMY, RYSUJEMY, WYKLEJAMY, UKŁADAMY PUZZLE, ODRABIAMY LEKCJE. WSZYSTKO PO TO, ABY MIŁO I TWÓRCZO SPĘDZIĆ CZAS PO LEKCJACH.

Nowy obraz29

Nowy obraz13

ZAJMOWALIŚMY SIĘ JUŻ "LOKOMOTYWĄ" JULIANA TUWIMA, POSZUKIWALIŚMY BAŚNIOWYCH KSIĘŻNICZEK, ZAJMOWALIŚMY SIĘ ZABAWĄ CYFERKAMI, CZYTALIŚMY WIERSZE JANA BRZECHWY, TWORZYLIŚMY ZIMOWE CHOINKI ORAZ KARTKI ŚWIĄTECZNE, UKŁADALIŚMY PUZZLE.

CAM01287

CAM01289

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który obchodzony jest 29 września, postanowiliśmy pokazać w naszej szkole, że zawsze i wszędzie warto czytać dzieciom oraz młodzieży. Wspólne czytanie to wspólnie spędzony czas, rozmowa o książce jednoczy pokolenia.

Dorośli powinni czytać głośno dzieciom przez 20 minut dziennie, nawet wtedy gdy dzieci same potrafią już świetnie czytać. Czytanie otwiera dostęp do wiedzy i myśli, ułatwia uczenie się, rozwija. Nastolatki razem ze swoimi rodzicami także mogą uczestniczyć w głośnym czytaniu. Wspólnie spędzony czas to bezcenna nauka.

W czwartek 29 września 2016r. o godzinie 10:00 we wszystkich klasach dorośli czytali uczniom. W Gimnazjum czytali nauczyciele na co dzień związani ze Szkołą Podstawową, w klasach 4- 6 SP- pedagodzy Gimnazjum. W klasach 1-3 SP oraz w oddziałach „0” w roli lektorów wystąpili goście związani z naszym Miastem: Burmistrz Miasta pan Robert Łężny, Dyrektor Zespołu Szkół pani Mariola Żurawińska, Kierownik Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej pani Anna Kozłowska, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego pani Barbara Mędrek- Rutowicz, Bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Mirosława Ciereszko, Dyrektor Ośrodka Kultury pan Konrad Tkaczyk oraz Kierownik Posterunku Policji asp. Marcin Jabłoński.

DSCN3658

DSCN3668

W czasie akcji rozmawialiśmy o zaletach czytania, następnie uczniowie z zapartym tchem słuchali fragmentów książek „Banda Michałka”, „Detektyw Pozytywka”, „Koszmarny Karolek”, „Mikołajek”, „Tomek w krainie kangurów”, „Oskar i pani Róża” oraz baśni „Brzydkie kaczątko” i „Woda życia”. Pod koniec zajęć wszyscy rozwiązywali zadania związane z wybraną książką.

DSCN3684

DSCN3686

Wszystkie dzieła literackie zaprezentowane w czasie akcji można znaleźć w Bibliotece Szkolnej, należą one do kanonu lektur i mamy nadzieję, że udało nam się odczarować niechęć uczniów do sięgania po lektury szkolne.

Organizacją i przeprowadzeniem tego szalenie ciekawego wydarzenia zajęły się panie: Monika Kapszewicz i Joanna Gołębiowska.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do czytania!

http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2016/ 2017 !

podziekowanie-1

AKCJA „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

SAM 0553

Dnia 10 czerwca 2016 r. uczniowie z całej Polski zebrali się w szkołach na wspólnym czytaniu książek zorganizowanym przez redakcję czasopisma „Biblioteka w Szkole”. Nasza szkoła przyłączyła się do tego przedsięwzięcia. Uczniowie zaprosili swoich rodziców, dziadków i wszyscy razem czytaliśmy. Miejscem tego wspólnego celebrowania czytelnictwa była hala sportowa Zespołu Szkół w Zawidowie. Każdy czytał to na co miał ochotę.

SAM 0556

Łącznie w akcji uczestniczyły 294 osoby, w tym 80 dorosłych gości. Imprezą towarzyszącą był przegląd poezji czytanej zorganizowany przez panią Joannę Gołębiowską.

SAM 0562

Nad całością czuwała pani Monika Kapszewicz.

SAM 0571

Celem tej imprezy było zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia), i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży.

Chcemy w ten sposób promować czytanie książek wśród uczniów, inicjować modę na czytanie, wspierać dzieci i młodzież aktywnych czytelniczo. Ważne jest aby do tego typu akcji angażowali się także dorośli. Dobry przykład to najważniejszy przykład.

"Czytanie rozwija" czyli gimnazjaliści w przedszkolu...

CAM00831

Nasi uczniowie realizują projekt edukacyjny polegający na zajęciach czytelniczych z młodszymi dziećmi. W ramach tego przedsięwzięcia gimnazjaliści: Julia Zielińska, Sandra Rutowicz, Zuzanna Mazurek, Arkadiusz Jakiel, Stefan Tsybenko, Kamila Kielar pod kieunkiem pani Moniki Kapszewicz odwiedzili 4 kwietnia 2016r. Przedszkole w Zawidowie i zaprezentowali swoją interpretację wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej "Wiersze, że aż strach!". Maluchy z grupy pani Beaty Kielar żywiołowo reagowały na zaprezentowene przez starszych kolegów utwory. Aktywnie uczestniczyły we wszystkich zabawach i aktywnościach.

CAM00846

„Chwile ulotne, czasem zapisane...”

Dnia 26 lutego 2016r. w Osrodku Kultury w Zawidowie odbył się spektakl słowno- muzyczny ilustrowany fotografiami ucznia naszej szkoły Norberta Majewskiego pt. „Chwile ulotne, czasem zapisane...” Uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej oraz klasy pierwszej i drugiej gimnazjum związani ze Szkolnym Kółkiem Bibliotecznym pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza p. Moniki Kapszewicz zaprezentowali utwory poetyckie Leopolada Staffa, Czesława Miłosza, Tadeusza Borowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jana Twardowskiego, Edwarda Szymańskiego i Haliny Poświatowskiej. Całość uświetniły występy muzyczne uczennic naszej szkoły. Zdjęcia Norberta Majewskiego zostały ukazane w formie multimedialnej i tradycyjnej.

Wydarzenie to miało możliwość zaistnienia dzięki współpracy naszej szkoły z Biblioteką Publiczną i Ośrodkiem Kultury w Zawidowie.

DSC 0299-9870-650-350-90

DSC 0327-9880-650-350-90

DSC 0336-9881-650-350-90

DSC 0414-9897-650-350-90

ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ PROJEKTU W KLASACH IV- VI SP

Uczniowie klas IV- VI pracowali metodą projektu nad przedstawieniem fragmentu przygód Mikołajka na Szkolnym Dniu Teatru.

Etapy pracy:

1. Wybór literatury: seria Mikołajek Renne Goscinnego z ilustracjami Jeana Jacquesa Sempe

2. Przygotowanie i realizacja zadań w klasach:

-zebranie informacji na temat życia i twórczości autora i ilustratora książki

- zapoznanie się z fragmentem książki

- wykonanie scenariusza

- rozdzielenie ról i przygotowanie spektaklu

- stworzenie dekoracji do przedstawienia

- wymyślenie plakatu

4. Prezentacja przedstawień na Szkolnym Dniu Teatru w Ośrodku Kultury w Zawidowie- 1 kwietnia 2016r.

5. Autorefleksja w klasach(kwiecień).

DSC 0985

DSC 0989

DSC 1009

DSC 1044

DSC 1082

ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ PROJEKTU W KLASACH I- III SP

W miesiącach grudniu i styczniu przygotowane i zrealizowane zostały zajęcia prowadzone metodą projektu w klasach I- III SP dotyczące literatury znajdującej się w bibliotece szkolnej połączone z głośnym czytaniem fragmentów książek uczniom tych klas przez ich starszych kolegów z gimnazjum

Etapy pracy:
1. Wybór literatury: Mikołajek i inne chłopaki Renne Goscinnego z ilustracjami Jeana Jacquesa Sempe.

2. Przygotowanie i realizacja zadań w klasach:

-zebranie informacji na temat życia i twórczości autora i ilustratora książki

- zapoznanie się z fragmentem książki pt. „ Tajemny szyfr”Zajęcia biblioteczne z głośnym czytaniem fragmentu książki:

- wykonanie zadań przygotowanych przez uczniów gimnazjum dotyczących tekstu

- stworzenie ilustracji do książki

- wymyślenie wierszyka na temat bohaterów książki.

3.Prezentacja prac na forum szkoły(luty- marzec).

4.Autorefleksja w klasach(kwiecień).

CAM00712CAM00722CAM00728CAM00743CAM00745CAM00747CAM00755CAM00760CAM00761

CAM00813

CAM00820

BIBLIOTEKA POLECA !

1402 zosia z ul kociej

"Zosia z ulicy Kociej" to zabawna seria o przygodach pewnej dziewczynki i jej szalonej rodzinki. Już w pierwszej części czeka czytelnika sporo niespodzianek: konkurs na Pajęczą Twarz Roku, taniec z pralkami, a nawet spotkanie z pewnym Bezskorupciastym!

Zosia Wierzbowska ciekawie i dowcipnie opowiada o całej lawinie niecodziennych wypadków w jej rodzinie.

Przekonaj się sam wszystkie części przygód „Zosi z ulicy Kociej” znajdziesz w Bibliotece Szkolnej.

KarwanJastrzebska BandaMichalka 500pcx

Pamiętacie Mikołajka i jego kolegów? Przed wami kolejna niesforna banda- „Banda Michałka”. Ta grupa przyjaciół w każdej sytuacji trzyma się razem, bo jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Ale co najważniejsze – banda Michałka istnieje naprawdę! Poznajcie się w Bibliotece!

percy

"Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" to seria książek opowiadająca o przygodach pewnego chłopca, który dowiaduje się o sobie wiele niesamowitych rzeczy. Powieść cieszy się wielką popularnością sprawdź czy i ty ją polubisz.

KONKURSY BIBLIOTECZNE ROZSTRZYGNIĘTE!

LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO pt. „KRAINA BAJEK”:

  • W KATEGORII: PRACE PLASTYCZNE FARBAMI, KREDKAMI I INNYMI TECHNIKAMI:

I MIEJSCE - WIKTORIA LESZCZEWICZ KL.IIB

II MIEJSCE- EMILIA WĘCKOWSKA KL.IA

III MIEJSCE- ALICJA BEDNARCZYK KL.IA

KALINA WERESZCZYŃSKA KL. IIB

WYRÓŻNIENIE- KAROLINA SOLA KL. IIB
CAM00547

  • ·W KATEGORII: FIGURKI PRZESTRZENNE Z PLASTELINY, MODELINY, MASY SOLNEJ, GLINY itp

ZWYCIĘŻYŁ PAWEŁ KAPSZEWICZ Z KL. IIIB

CAM00566

LAUREACI KONKURSU CZYTELNICZEGO pt.:"ROZSYPANKI LITEROWE":

  • W KLASACH I- III SP

KORNELIA GÓRLAL - KLASA IIA

MAJA DOBROWOLSKA - KLASA IIA

MAJA NOWACZYŃSKA - KLASA IIA

IGOR WOCHNIAK - KLASA IIA

MARTYNA KAJLEWICZ - KLASA IIIA

KAJA ADAMCZYK - KLASA IIIA

NATALIA ZAWADA - KLASA IIIA

KORNELIA KOSARCZYN - KLASA IIA

ARTUR TRACZYK - KLASA IIA

SEBASTIAN MIŚ - KLASA IIA

  • W KLASACH IV –VI SP

OLGA PRUSIŃSKA - KLASA IVB

MONIKA TYSZECKA - KLASA VIA

  • W KLASACH I- III G

NIKOLA ROGOWSKA - KLASA IIB

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ZAWIDOWIE

Uczniowie kółka bibliotecznego odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Zawidowie. Zajęcia biblioteczne polegały na zapoznaniu się z programem komputerowym regulujacym pracę placówki oraz na wyszykiwaniu literatury i sprawnym posługiwaniu się Uniwersalną Klasyfikacją dziesiętną. Dziękujemy za gościnę!

CAM00522

CAM00520-001

CAM00517

IV BIBLIOTECZNY TURNIEJ WARCABOWY

LISTOPAD' 2015

I MIEJSCE ZAJĄŁ KLAUDIUSZ POLOWY Z KLASY VI A

II MIEJSCE- OSKAR KONŻYŃSKI Z KLASY VI A

III MIEJSCE KATARZYNA JÓŹWIAK Z KLASY VA

CAM00545

WARCABY.svg

ROZGRYWKI

CAM00540

CAM00527

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

logo-knm-150x150

Prawie 10 tys. szkół podstawowych dołączyło do programu „Książki naszych marzeń”, który umożliwił pozyskanie do 2170 zł (plus 20% wkładu własnego samorządu) na zakup książek. Nasza szkoła również bierze udział w tym programie. Uzyskaliśmy środki na zakup książek dla uczniów szkoły podstawowej. Staramy się także o pozyskanie środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020. W tym programie możliwe będzie dofinansowanie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Zakupimy książki z listy jaka powstała w naszej szkole w ramach akcji „Ogólnopolskie Wybory Książek”. Zgodnie z wymogami programu zakupy konsultowane były z bibliotekarzem Biblioteki Publicznej w Zawidowie p. Mirosławą Ciereszko.

Biblioteka szkolna współpracuje z Biblioteką Publiczną w Zawidowie oraz Biblioteką Pedagogiczną w Zgorzelcu. Wymieniamy się informacjami o imprezach promujących czytelnictwo, organizujemy wydarzenia czytelnicze z udziałem uczniów.

Drodzy rodzice!

Poniżej znajdziecie informacje o wpływie czytania na rozwój Waszych dzieci! Podobne informacje uzyskacie również na spotkaniach z wychowawcami oraz w bibliotece szkolnej.

list

Źródło: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ NASZYCH DZIECI:

Nastolatki i czytanie

Około 11 roku życia dzieci rozpoczynają kolejny etap poprzedzający dorosłość, stają się nastolatkami. Istotne zmiany zachodzą w wielu sferach.
Nastolatek ma za sobą czas, w którym głównym autorytetem byli rodzice, teraz coraz częściej zacieśnia więzi z grupą rówieśniczą. Młody człowiek poszukuje własnej tożsamości, ostrożniej przyjmuje opinie i uwagi formułowane przez dorosłych. Uniezależnia się od sądów innych osób, czego efektem staje się coraz częstsze wyrażanie własnych opinii, aktywnie uczestniczy w dyskusjach, bardziej krytycznie spogląda na otaczającą go rzeczywistość.
Dorastanie jest etapem, w którym rodzice bardzo często mają problem z zaakceptowaniem i przyjęciem tych jakże istotnych zmian, jakim ulega ich dziecko. W rezultacie dochodzić może do konfliktów i wzajemnego niezrozumienia. Dorastająca córka lub syn może wówczas oddalić się od rodziców i szukać akceptacji wśród członków grupy rówieśniczej. Większość wolnego czasu będzie spędzać z kolegami, czy przed ekranem telewizora lub komputerem.

Wydaje się, że czas wspólnego głośnego czytania minął już bezpowrotnie. Ale czy na pewno? Książka może stać się jednym z istotnych elementów sprzyjających rozwojowi nastolatka. może podtrzymywać i kształtować prawidłowe relacje między rodzicami a ich dorastającym dzieckiem.
W tym czasie latorośl nie tylko przeżywa okres buntu, jego rozwojowi towarzyszy wzrost wrażliwości zmysłów, bardzo intensywnie rozwija się wyobraźnia. Ten proces może być wzmacniany i prawidłowo kierowany między innymi poprzez dobór odpowiedniej literatury i zachętę do czytania. Zapewne trudno będzie kontynuować głośne czytanie, więc może warto zaproponować wieczorne wspólne czytanie i wymienianie się uwagami, spostrzeżeniami, głośne czytanie interesujących, czy humorystycznych fragmentów książek. Lektura może stać się wstępem do dalszych rozmów o wielu jakże istotnych sprawach, problemach z jakimi stykamy się w codziennym życiu. Początkowo może nam się to wydać trudne, po trosze dziwne. Jednak sami z pewnością zauważymy, że poprzez czytanie i obcowanie z książką nasze relacje z dzieckiem mogą się zacieśnić, pozwolą nam zrozumieć świat nastolatka, sprawią autentyczną radość i satysfakcję.

Źródło: http://www.rodzinneczytanie.pl/

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Nasze dzieci z klas drugich Szkoły Podstawowej kończą przerabianie pierwszej części podręcznika NASZA SZKOŁA, dlatego uczniowie odwiedzają bibliotekę w celu wypożyczenia kolejnej części.

CAM00475

CAM00477

CAM00480

CAM00481

CAM00490

pobrany plik

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH ustanowiony został przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) i obchodzony jest zawsze w październiku.

Jak co roku w naszej szkole obchodzimy to święto w aktywny sposób. Wszyscy uczniowie biorą udział w konkursach czytelniczych organizowanych przez Bibliotekę Szkolną i uczniów z Kółka Bibliotecznego.

W tym roku zapraszamy do udziału w:

- konkursie plastycznym pt. „KRAINA BAJEK”

KONKURS POLEGA NA NAMALOWANIU LUB STWORZENIU FIGURKI BOHATERA ULUBIONEJ KSIĄŻKI DLA DZIECI

ZASADY :

  1. W KONKURSIE BIORĄ UDZIAŁ UCZNIOWIE KLAS I- III SP
  2. PRACE PLASTYCZNE WYKONAĆ MOŻNA W DOMU LUB W SZKOLE
  3. NA KONKURS MOŻNA ZROBIĆ:

- FIGURKI PRZESTRZENNE Z PLASTELINY, MODELINY, MASY SOLNEJ, GLINY itp.,

- PRACE PLASTYCZNE FARBAMI, KREDKAMI I INNYMI TECHNIKAMI ,

- PRACE GRAFICZNE W PROGRAMIE KOMPUTEROWYM Paint (WYDRUK W FORMACIE A4)

  1. JEDEN UCZEŃ MOŻE WYKONAĆ MAKSYMALNIE 3 PRACE KONKURSOWE
  2. KAŻDA PRACA PLASTYCZNA POWINNA BYĆ WYKONANA SAMODZIELNIE PRZEZ UCZNIA
  3. PRACE NALEŻY DOSTARCZYĆ DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ DO 30 PAŹDZIERNIKA 2015r.

MILE WIDZIANA BĘDZIE FOTORELACJA Z WYKONYWANIA PRZEZ DZIECI PRAC KONKURSOWYCH.

-konkursach czytelniczych pt.: "Rozsypanki literowe" UCZNIOWIE UKŁADAJĄ Z ROZSYPANEK LITEROWYCH TYTUŁY KSIĄŻEK ZNAJDUJĄZYCH SIĘ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

-quizie pt.: "Ekranizacje książkowe".

ZAPRASZAMY ! ! !

"Biblioteka szkolna - dobre miejsce"

WYBORY KSIĄŻEK W NASZEJ SZKOLE

Dnia 20 marca zakończyły się w naszej szkole WYBORY KSIĄŻEK przedstawiamy listę najpopularniejszych książek. http://wyboryksiazek.pl

WYKAZ KSIĄŻEK

LP Tytuł Autor Liczba oddanych głosów
1 Dary Anioła (Seria) Cassandra Clare 36
2 Gwiazd naszych wina John Green 31
3 Igrzyska śmierci Trylogia Suzanne Collins 25
4 Niezgodna.Trylogia Veronica Roth 25
5 Opowieści z Narnii (seria) C.S. Lewis 23
6 Love, Rosie Cecelia Ahern 21
7 Asteriks i Obeliks (seria) Sempe i Gościnny 20
8 Dotyk Julii.Dar Julii. Julia. Trylogia Tahereh Mafi 20
9 Miś zwany Paddington (seria) Michael Bond 20
10 Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkien 18
11 Percy Jackson (seria) Rick Riordan 17
12 Ostatnia piosenka Nicholas Sparks 16
13 Pamiętnik Narkomanki Barbara Rosiek 16
14 Złodziejka książek Markus Zusak 16
15 Harry Potter(seria) J.K. Rowling 15
16 Władca Pierścieni. Trylogia J. R.R.Tolkien 15
17 Więzień Labiryntu. Trylogia James Dashner 14
18 Masło przygodowe Barbara Stenka 12
19 Seria niefortunnych zdarzeń Lemony Snicket 12
20 Piątka z Zakątka Krystyna Drzewiecka 11
21 Jesteś cudem Brett Regina 10
22 Nela: na 3 kontynentach, tajemnice świata, 10 niesamowitych przygód Nela 10
23 Piękne istoty Kami Garcia, Margaret Stohl 10
24 Bella i Sebastian Cécile Aubry 9
25 Charlie i fabryka czekolady Dahl Roald 9
26 Delirium.Trylogia Lauren Oliver 9
27 METRO 2033 Dmitrij Głuchowski 9
28 Mikołajek (seria) Rene Goscinny 9
29 Absolutnie zwyczajny chaos Sharon Creech 8
30 Dynastia Miziołków Joanna Olech 8
31 Dziewczynka z Szóstego Księżyca Moony Witcher 8
32 Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu Grzegorz Kasdepke 8
33 Messi. Uwierz w siebie Leo Messi, Martin Casullo 8
34 Trzy metry nad niebem Federico Moccia 8
35 Żółty balonik Nicole Lesueur 8
36 Bracia Lwie Serce Astrid Lindgren 7
37 Księga wszystkich dusz(seria) Deborah Harkness 7
38 Papierowe miasta John Green 7
39 7 nawyków skutecznego nastolatka Covey Sean 7
40 Dziennik Anna Frank 7
41 Kubuś Puchatek(seria) A.A.Milne 7
42 Banda z Uroczyska Krystyna Drzewiecka 5
43 Bóg zawsze znajdzie ci pracę Regina Brett 5
44 Ciekawe co będzie jutro? Renata Piątkowska 5
45 Eragon Christopher Paolini 5
46 Gdybym była czekoladą Majgier Katarzyna 5
47 Jak drwal królem został Igir Sikirycki 5
48 Kasztanowa aleja Barbara Kosmowska 5
49 Kira Kira Cyntha Kadohata 5
50 Melania...(seria- Aniołki spółka z nieograniczoną odpowiedzialnością) Annie Dalton 5
51 Seria Bajeczna Disney 5
52 Wierzbowa 13 Natalia Usenko,Danuta Wawiłow 5
53 Wodospady cienia(seria) C.C.Hunter 5
54 Zostań jeśli kochasz Gayle Forman 5
55 Banda Rudego Janusz Domagalik 4
56 Bóg nigdy nie mruga Regina Brett 4
57 Coś z niczego. Ekozabawy dla małych i dużych Paweł Chrzanowski, Izabela Górnicka-Zdziech 4
58 Do przerwy 0:1 Adam Bahdaj 4
59 Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach Grzegorz Kasdepke 4
60 Dziennik cwaniaczka Jeff Kinney 4
61 Dziewczynka z parku Barbara Kosmowska 4
62 Jutro(seria) John Marsden 4
63 Koszmarny Karolek(seria) Francesca Simon 4
64 Most do Terabithii Katherine Paterson 4
65 Muminki (seria) Tove Jansson 4
66 Nawiedzone Zamczysko(seria) Martin Paul 4
67 Nie kończąca się historia Michael Ende 4
68 O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych Katarzyna Ryrych 4
69 Pięcioro dzieci i coś Edith Nezbit 4
70 Przygody kota Filemona Sławomir Grabowski 4
71 Pulpet i Prudencja. Smocze pogotowie przygodowe Joanna Olech 4
72 Ronaldo. Obsesja doskonałości Luca Caioli 4
73 Seria Pippi Långstrump Astrid Lindgren 4
74 Wanda ściśle tajne!(seria) Dagmar Geisler 4
75 1984 George Orwell 4
76 A Niech to Czykolada Paweł Beręsewicz 4
77 Baśnie J. Ch Andersen 4
78 Cień wiatru Carlos Ruiz Zafon 4
79 Dom Tajemnic Chris Columbus, Ned Vizzini 4
80 Duży, mały poradnik życia H. Jackson Brown, Jr. 4
81 Felix, Net i Nika Rafał Kosik 4
82 Frytki, fasolka i limuzyny Leila Rasheed 4
83 Groszek, mały cudotwórca. Zaopiekuj się mną Marzena Kwietniewska-Talarczyk 4
84 Intruz Stephanie Meyer 4
85 Magiczny kotek(seria) Sue Bentley 4
86 Wielkie czyny Szympansa Bajbuna Mądrego Kamil Giżycki 4
87 Zaginiona dziewczyna Gillian Flynn 4
88 Zosia z ulicy Kociej(seria) Agnieszka Tyszka 4
89 Banda Michałka Ewa Karwan-Jastrzębska 4
90 Baśniobór Brandon Mull 4
Załączniki:
Pobierz plik (moje-kocie-zycie-b-iext67463308.jpg)moje-kocie-zycie-b-iext67463308.jpg[ ]296 kB