czwartek, 24 marzec 2022 09:23

Światowy Dzień Zepołu Downa

Z okazji dnia najbardziej pozytywnych i uśmiechniętych ludzi na świecie uczniowie klas 1-3 zaprojektowali kolorowe skarpetki a uczniowie klas 4-8 przygotowywali plakaty przedstawiające znanych ludzi z zespołem Downa. Na nogach każdy uczeń i nauczyciel miał tego dnia kolorowe, różnorodne skarpetki. INNY znaczy interesujący, zaskakujący, różny. Każdy z nas jest inny, mamy inny wygląd (np. oczy, włosy), inne rzeczy nas interesują, inne sprawy są dla nas istotne, jednak KAŻDY Z NAS JEST TAK SAMO WAŻNY. Niektórzy uczą się z łatwością innym zajmuje to więcej czasu. Można spotkać osoby, które szybko biegają i takie, które nie mogą chodzić, są dzieci które nie widzą dobrze lub wcale, i takie, które mają problemy ze słuchem. Są także tacy, którzy mają inny, dodatkowy chromosom... 21 marca na całym świecie to dzień dedykowany osobom z zespołem Downa. Data obchodów nie jest przypadkowa: cyfra 21 nawiązuje do zaburzenia zespołu Downa - trisomia chromosomu 21. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

Źródło A.Ś