poniedziałek, 18 grudzień 2017 08:26

Polsko- Niemiecki Konkurs Wiedzy o Jakubie Böhme

Dnia 14 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. B. Chrobrego odbył się Polsko- Niemiecki Konkurs Wiedzy o Jakubie Böhme zorganizowany przez naszą szkołę oraz Fundację EKO Region ze Zgorzelca. Partnerem konkursu była Gmina Miejska Zawidów.

Jakub Böhme- filozof i mistyk urodził się w 1575r. w Starym Zawidowie a zmarł 49 lat później w Görlitz. Ten prosty szewc miał wpływ na swych współczesnych, jego myśl filozoficzna oddziaływała także na potomnych m.in. Izaaka Newtona i Adama Mickiewicza.

Uczniowie z Zawidowa: Iga Jędrzejczyk, Julia Zielińska, Sandra Rutowicz, Wiktoria Gorgolik, Joanna Majewska, Kacper Ciarkowski, Karol Rozmysłowicz, Adrian Zienkiewicz, Łukasz Pietraszek, Jakub Konachowicz oraz młodzież z zaprzyjaźnionych niemieckich szkół : Oberschule "Klaus Riedel" z Bernstadt oraz Freie Waldorfschule Görlitz "Jacob Böhme" z Görlitz wraz z opiekunami spotkali się w Zawidowie aby rozmawiać o Jakubie Böhme.

Uczniowie mieli okazję poznać się i przełamać barierę komunikacyjną dzięki animacjom językowym przygotowanym przez panie Oliwię Liro i Monikę Kapszewicz. Następnie uczniowie zapoznali się z informacjami na temat naszego regionu. Uzupełnili wiedzę o życiu i twórczości łużyckiego filozofa. Dowiedzieli się jaki wpływ miał Jakub Böhme na Górne Łużyce, poznali oddziaływanie jego dzieła na potomnych. Prezentacje i prelekcję prowadziła pani Monika Kapszewicz. Tłumaczeniem spotkania zajęła się pani Oliwia Liro. Następnie wszyscy obejrzeli film pana Łukasza Chwałko „JAKOB BÖHME, ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ”. Po przerwie obiadowej młodzież, podzielona na pięć międzynarodowych czteroosobowych drużyn, rozpoczęła rywalizację. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą, wspaniale współpracowali i komunikowali się w polsko- niemieckich grupach. Ostatecznie jury w składzie: pani Marzena Gniecka – przewodnicząca jury reprezentująca Stowarzyszenie Miłośników Zawidowa oraz nauczycielki z Zawidowa panie: Monika Kapszewicz i Oliwia Liro wyłoniło zwycięską drużynę.

Rywalizację wygrały uczennice: Julia Zielińska, Wiktoria Gorgolik, Lara Marie Paul z Bernstadt i Nina Siiedel z Görlitz. Dziewczyny otrzymały nagrodę główną-aparaty fotograficzne, pozostali uczestnicy konkursu otrzymali upominki i dyplomy. Nawiązały się nowe przyjaźnie, uczniowie szlifowali umiejętność komunikowania w języku obcym.

Zaproszeni goście- państwo Rosenstiel przekazali na ręce pani dyrektor Marioli Żurawińskiej lampę wzorowaną na tej, jaką posiadał słynny filozof. Lampę ofiarowała naszej szkole pani Joy Kennedy z Kanady. Miasto Zawidów reprezentowała pani Agnieszka Roczon.