środa, 27 marzec 2019 12:52

Szkolne warsztaty DBI

W lutym nasza szkoła przyłączyła się do inicjatywy obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

Wszystkie klasy - od oddziału przedszkolnego po kl. III gimnazjum - wzięły udział w warsztatach dotyczących uzależnienia od smartphona oraz bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Klasy edukacji wczesnoszkolnej podczas warsztatów: "Misja: Bezpieczny Internet" określały co można robić odrywając się od komputera i komórki, jak spożytkować swój wolny czas. Oglądały filmy, w których Sieciaki wprowadzały ich w bezpieczne korzystanie z zasobów Internetu - zabezpieczanie komputerów programami antywirusowymi, blokadami rodzicielskim, ograniczaniem czasu spędzanego w Internecie, wchodzeniem na strony odpowiednie do ich wieku, a Sieciuch pokazywały jak łatwo wpać w sieć niebezpieczeństw związanych z surfowaniem po Internecie m. in: podawanie danych osobowych, rozmów z nieznanymi internautami, graniem w niewłaściwe gry, wchodzeniem na strony dla dorosłych. Klasy starsze miały warsztaty: "Fonoholizm, czyli przyklejeni do telefonu". Młodzież podzielona na grupy wypowiadała się na temat: powodów sięgania po telefon, rodzajów uzależnienia od telefonu, objawów oraz konsekwencji fonoholizmu. Wypełniając test mieli możliwość sprawdzenia czy są od telefonu uzależnieni. Stworzyli również zasady zdrowego korzystania z telefonu. Wykonane prace zawisły na korytarzach szkolnych.

Najmłodsi uczniowie oglądali w kinie film "Ralph Demolka w Internecie" połączony z prelekcją policjanta na temat bezpieczeństwa w sieci.

W klasach IV-VIII oraz w oddziałach gimnazjalnych na zajęciach z informatyki prowadzone były lekcje dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Dodatkowo w ramach tych zajęć uczniowie wykonywali plakaty własnego pomysłu. Dzięki ich wysiłkom powstały gazetki ścienne.

Uczniowie zdobyli wszechstronną wiedzę i umiejętności związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu i smartphonów.