poniedziałek, 21 luty 2022 16:59

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji na lekcji języka polskiego uczniowie klas piątych i klasy szóstej poznali historię naszego języka ojczystego. Dowiedzieli się m.in., że nasz język ma wraz z innymi językami europejskimi wspólnego przodka – język praindoeuropejski. Po krótkim zapoznaniu z historią i rozwojem języka polskiego uczniowie przeczytali ciekawostki dotyczące poprawnego pisania i wymawiania słów, a także poznali etymologię np. nazw dni tygodnia czy miesięcy. Pod koniec lekcji dzieci wykonały w grupach zadania, m.in. miały ułożyć hasło propagujące język polski, a także odmienić przez osoby w czasie teraźniejszym czasownik włączać.

Obchody tego DNIA jeszcze się nie kończą. Uczniowie wezmą udział w klasowych konkursach recytatorskich. Będą recytować najpiękniejsze wiersze naszych najznakomitszych polskich poetów.

Język polski jest „ą", „ę" i niech tak zostanie. :)

Magdalena Kosewicz