poniedziałek, 20 listopad 2017 08:31

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Dnia 20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Przypominamy tak ważne dla nas, a często zapominane praw dziecka.

Cytując J. Korczaka : „Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak ludźmi są a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas.

Dzieci są ludźmi, w duszy ich są zadatki tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy.”

Dziecko to mały człowiek. Jednak nie wszyscy dorośli o tym pamiętali. W związku tym Organizacja Narodów Zjednoczonych spisała prawa dzieci w Konwencji o Prawach Dziecka,

ciekawostka jest ze to właśnie Polska była prekursorem tego pomysłu. Państwo, które do konwencji przystąpi, zobowiązuje się do przestrzegania zawartych w niej praw.

W Polsce Konwencja obowiązuje od 1991roku – czyli 26 lat. Co to są prawa dziecka? Każdy człowiek ma swoje prawa, normy, które go chronią i pozwalają funkcjonować w społeczeństwie, państwie.

Prawa mamy również my - dzieci, młodzież czyli wszyscy, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Nie jesteśmy własnością Rodziców.

Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy oczekują szacunku i godnego traktowania przez Dorosłych. Czasami Dorośli nie zdają sobie z tego sprawy lub po prostu zapominają,

że my też jesteśmy ludźmi, że czujemy i bardzo łatwo nas jest skrzywdzić, zranić. Aby uniknąć podobnych sytuacji niezbędna jest znajomość własnych praw,

praw dziecka, które pozwolą nam godnie i z szacunkiem żyć. Co to jest konwencja o prawach dziecka?

Konwencja o prawach dziecka jest międzynarodową umową, która zawiera zbiór praw Zawiera: prawa osobiste, socjalne, polityczne i tzw. prawa specjalne dotyczące dzieci mniejszości narodowych, sierot, chorych, kalekich itd

Prawa dziecka

Teraz przedstawiam wybrane prawa dziecka.

Czasami Dorośli zapominają o nich lub nie traktują ich poważnie. Warto jest zapoznać się i znać swoje prawa, choćby nawet dlatego żeby przypomnieć o nich Rodzicom, Nauczycielom.

Przecież Świat nie należy tylko do Dorosłych! My dzieci, młodzież też mamy swoje prawa i chcielibyśmy żeby były one wprowadzone w życie codzienne!!!

Wszystkie dzieci, młodzież do 18 roku życia mają prawo do:

- wypowiedzi własnego zdania w ważnych dla nich sprawach, w których dorośli powinni ich wysłuchać,

- szanowania ich godności i prywatności np. nie otwieranie czytanie prywatnych wiadomości,

- życia beż przemocy i poniżania,

- ochrony przed złym traktowaniem i krzywdzeniem fizycznym oraz psychicznym,

- życia i prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i umysłowego,

- miłości i wychowania przez oboje rodziców, także gdy rodzice nie mieszkają razem,

- nauki, wypoczynku i pełnej opieki medycznej,

- aby wszystkie sprawy w sądach i urzędach, dotyczące dzieci, uwzględniały najpierw ich dobro, a potem interesy dorosłych.

Prawa dziecka, Twoje prawa, Nasze prawa do godnego życia powinny być przestrzegane w domu, szkole, na ulicy - wszędzie.

Jeżeli są one łamane powinniście się zwrócić do odpowiednich osób - kogoś z rodziny, wychowawcy albo pedagoga To osoby, które zawsze starają się działać w naszej intencji.

Jeżeli chcecie pozostać anonimowi to możecie zadzwonić lub napisać do Komitetu Ochrony Praw Dziecka - specjalnej instytucji,

która pomaga dzieciom numer do nich znajdziecie na gazetce przy pokoju nauczycielskim.

Także drodzy uczniowie pamiętajcie, że warto bronić tych praw, bo w końcu po coś one są.

Opracował Konrad Mroziński kl. IIIb